Marketing prawniczy: jak tworzyć strategie w tym sektorze?

Czy kancelaria prawnicza może udzielać się na Facebooku, przeprowadzać wywiady z gośćmi w dedykowanym podcaście czy prowadzić bloga? Tak, a idealnym rozwiązaniem jest dedykowana strategia i marketing prawniczy! Z naszego artykułu dowiesz się, jakie działania promocyjne podjąć najlepiej w tej branży i czym dokładnie jest sam marketing prawniczy. Sprawdzisz też, jak może wyglądać tworzenie strategii w tym sektorze.

Marketing robimy z uwzględnieniem potrzeb Twojej firmy. Mamy doświadczenie w różnych branżach.

Marketing prawniczy – czym jest?

Marketing prawniczy można bez wątpienia określić jako zbiór działań i strategii, które mają na celu promowanie usług prawniczych. Ich bezpośrednią konsekwencją może być zwiększenie liczby klientów oraz rozpoznawalności wśród potencjalnych odbiorców. Wśród korzyści płynących z marketingu prawniczego znalazło się też budowanie wizerunku kancelarii jako:

  • rzetelnej;
  • godnej zaufania;
  • skutecznej;
  • łatwo i efektywnie komunikującej się z klientami 
  • oraz – ponad wszelką wątpliwość – znającej się na prawie i śledzących zachodzące w nim zmiany.

UWAGA!

Co ważne, reguły prowadzenia marketingu prawniczego reguluje kodeks etyki adwokackiej oraz Dyrektywa 2006/123/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 grudnia 2006. Warto do nich zaglądać, ustalając nowe sposoby promocji. Wspomniane zapisy mówią m.in. o tym, że marketing prawniczy nie może wprowadzać w błąd, obiecywać 100%–owego sukcesu, odkrywać tożsamości klientów i oczerniać konkurencji.

Innym sektorem, w którym działania reklamowe określane są przez prawo, jest ochrona zdrowia i tak zwany marketing medyczny.

Strategia w sektorze prawniczym – dlaczego jest istotna?

Tworzenie strategii dla kancelarii prawniczych trzeba zacząć od analizy rynku – określić nisze, sprawdzić braki istniejącej oferty itp. W następnym kroku należy zidentyfikować prawdziwe potrzeby grupy odbiorczej i na nie odpowiedzieć. Istotny będzie też wybór celów marketingowych: czy kancelarii zależy najbardziej na rozpoznawalności, dużej liczbie klientów, profesjonalnym wizerunku, a może zagospodarowaniu niszy? Kancelaria może wybrać jeden duży cel marketingowy i dobrać do niego kilka mniejszych. Później pozostaje już jedynie analiza i dalsze monitorowanie działań marketingowych.

Marketing prawniczy a przykłady działań marketingowych

Przekrój narzędzi marketingowych w sektorze prawniczym jest naprawdę szeroki.

  • Oczywistością powinna być intuicyjna, prosta i zawierająca opis usług strona internetowa kancelarii, np. w postaci landing page. Warto zamieścić na niej referencje od zadowolonych klientów. Testimoniale zwiększą wiarygodność kancelarii.
  • Integralną częścią strony www może być blog zoptymalizowany pod SEO, na którym specjaliści (prawnicy) będą: zamieszczać opisy udanych (wygranych) spraw; wyjaśniać zawiłe przepisy; udostępniać wzory pism procesowych do samodzielnego napisania, czy informować o zmianach w prawie. Bezpośrednie chwalenie się sukcesami w pracy nie jest mile widziane, natomiast dzielenie się wiedzą, w ramach content marketingu zupełnie inaczej odbierane jest przez odbiorców.
  • W marketingu prawniczym istotną rolę odgrywa również Performance Marketing oraz płatne kampanie marketingowe w Google Ads. Jeżeli chodzi o zwiększenie widoczności kancelarii prawniczych w Internecie, to rozwiązanie jak najbardziej powinno przykuć uwagę firm reklamujących się w tym sektorze.  Dzięki precyzyjnemu targetowaniu reklam możliwe jest dotarcie do osób poszukujących konkretnych usług prawniczych, np. w obszarze prawa karnego, cywilnego czy rodzinnego. Reklamy w Google mogą być wyświetlane w wynikach wyszukiwania, na stronach partnerskich lub w formie banerów, co pozwala na szeroką ekspozycję marki. Ważnym elementem kampanii Google Ads jest również możliwość monitorowania jej efektywności, dzięki czemu kancelarie mogą na bieżąco optymalizować swoje działania reklamowe z zakresu marketingu prawniczego, dostosowując budżet do osiąganych wyników.

  • Innym skutecznym narzędziem jest newsletter prawniczy. Regularna wysyłka e–maili z ciekawostkami, aktualizacjami, tłumaczeniem pojęć i skrótem treści, które można znaleźć na blogu, pomoże zwiększyć widoczność danej kancelarii.
  • Marketing prawniczy ma szansę zaistnieć także w mediach społecznościowych. Tylko pozornie to medium ma wyłącznie rozrywkowy charakter. Ożywione dyskusje pod postami na Facebooku pomogą rozwiać wątpliwości obserwujących. Osoby z branży prawniczej nie powinny spisywać na straty także Instagrama czy TikToka, który świetnie nadaje się do prezentowania pigułek wiedzy.
  • Warte uwagi są również podcasty prawnicze – odcinki nagrywane solo lub z gościem. Autorskie materiały audio mogą m.in. wprowadzać słuchaczy w zawód radcy prawnego, komornika czy sędziego.

Marketing prawniczy w praktyce – jak mogą wyróżnić się kancelarie?

Obecnie rynek kancelarii prawniczych jest już mocno nasycony, a konkurencja ogromna. Co można zrobić, aby zyskać uwagę potencjalnych klientów?

  1. Jednym ze sposobów na wyróżnienie się – i czymś, co warto głośno komunikować – jest profesjonalizacja. Wiele kancelarii specjalizuje się w węższym wycinku prawa: karnego, rozwodowego, podatkowego, pracy, zagranicznego, użytecznego dla freelancerów itp. 
  2. Innym rozwiązaniem, dzięki któremu kancelaria może zyskać przewagę nad konkurencją, jest ułatwianie życia przyszłym klientom. Może być to zasługą gotowych wzorów pism procesowych, wzorów wypełniania rozmaitych formularzy, a nawet informacji, w jaki sposób przygotować się do rozprawy oraz jak będzie ona przebiegać.
  3. Twoim zadaniem jest zajęcie się marketingiem prawniczym? Rozważ mniej tradycyjne formy przekazu. Dla przykładu: jedno z instagramowych kont, poświęconych tej tematyce, stało się popularne ze względu na analizę przypadków zaczerpniętych z seriali i filmów. Popkulturalne nawiązania pozwoliły uatrakcyjnić poważny przekaz.

Marketing prawniczy może mieć wiele odsłon, a właściwie dobrana strategia marketingowa tylko pomoże w dotarciu do osób zainteresowanych prawniczymi usługami. Rzetelne, profesjonalne, ciągle aktualizowane, a czasem nawet wzbogacone o odrobinę humoru treści to znak rozpoznawczy współczesnego marketingu prawniczego. 

Udostępnij:

Możemy Ci pomóc w zakresie digital marketingu?

Porozmawiajmy!