Wprowadzenie nowego produktu na rynek – jak to zrobić?

Wprowadzenie nowego produktu na rynek, niezależnie od tego, czy firma robi to pierwszy, czy kolejny raz, jest sporym wyzwaniem. Aby proces ten przebiegł prawidłowo, warto posłużyć się konkretną strategią, o której piszemy poniżej. Sporej dawki wiedzy o tym, jak wprowadzić produkt na rynek, dostarcza też tzw. cykl życia produktu. Dowiedz się o nim nieco więcej.

Chcesz zadbać o promocje online na każdym etapie lejka?

Cykl życia produktu, czyli od czego warto zacząć wprowadzenie produktu na rynek

Wprowadzenie nowego produktu na rynek, który np. wyróżnia się nowym designem, funkcjonalnością lub ponadprzeciętnym zrozumieniem grupy docelowej, jest pierwszym etapem procesu nazywanego cyklem życia produktu. Możemy wyróżnić w nim – na wzór ludzkiego życia – cztery okresy: wprowadzenie, wzrost, dojrzałość oraz spadek. 

  • Wprowadzenie: wysiłki firmy skupiają się na przekonaniu odbiorców, że rzecz czy usługa spełni oczekiwania konsumentów. Jest to czas, kiedy koszty zdecydowanie przeważają nad zyskami, a działania marketingowe marki są najbardziej wyraźne. Na korzyść nowego produktu działa też efekt nowości. Okres ten cechuje się również dużym ryzykiem, ale małą konkurencją.
  • Wzrost: przedmiot lub usługa zyskują na popularności, chociaż największe wyniki sprzedażowe firma ma jeszcze przed sobą. Wraz ze wzrostem sprzedaży rośnie jednak konkurencja. Z dobrych informacji – zmniejszają się koszty przeznaczane na promocję.
  • Dojrzałość: najwyższy zysk dla firmy staje się rzeczywistością, a oferowany przez markę produkt może pochwalić się powszechnym uznaniem. Pojawiają się stali klienci. Produkt stopniowo zagarnia rynek w konkretnym segmencie, aż do jego całkowitego nasycenia. Najbardziej istotnym parametrem staje się cena, dlatego produkt jest często przeceniany lub sprzedawany z różnymi rabatami.
  • Spadek: w wyniku wysiłków konkurencji, zmian społecznych czy technologicznych i „opatrzenie się” produktu, promowana rzecz bądź usługa traci swoją popularność, co szybko przekłada się na wyniki sprzedażowe. Marki decydują się na zakończenie produkowania oraz reklamowania produktu. W większości przypadków szybko pojawiają się nowe propozycje od danej firmy.

Strategia wprowadzenia produktu na rynek – jak to zrobić w 5 krokach?

Wprowadzanie nowego produktu na rynek bez uprzednio zaplanowanej strategii jest poważnym błędem. Tylko rozpisane krok po kroku działania mają szansę zaowocować produktem, który będzie popularny, a co ważniejsze z perspektywy marki – będzie się świetnie sprzedawać. Przykładowo kluczowe będzie badanie rynku przed wprowadzeniem produktu. Nic nie da nam wiedza, którą zyskamy po tym jak odniesiemy porażkę, wynikającą ze zbyt małego przygotowania do naszej inwestycji. Żeby wiedzieć, jak prowadzić dalsze etapy procesu wprowadzania nowego produktu na rynek warto je zaplanować. Zobacz, co warto zrobić!

Sprawdź swoją konkurencję

Zagłęb się w treści, które proponuje Twoja konkurencja i naszkicuj kilka scenariuszy, w których to Twój produkt zostaje numerem 1 na rynku. Aby do tego doszło, wzmocnij jego mocne strony, zniweluj słabe, a także spójrz z uwagą na potencjalne szanse i zagrożenia. Pomocna w tym przypadku będzie analiza SWOT.

Wprowadzenie nowego produktu na rynek to temat, w którym pomóc może doświadczenie i narzędzia wykorzystywane przez specjalistów SEO. Dzięki analizie SEO jesteśmy w stanie nie tylko przeanalizować konkretne frazy kluczowe (z różnych etapów lejka sprzedażowego), których mogą szukać użytkownicy zainteresowani danym produktem, ale również przeanalizować otoczenie konkurencyjne. Dowiemy się wtedy między innymi, jakich technik w pozycjonowaniu zbliżonych produktów wykorzystują konkurenci, a taka wiedza na pewno będzie pomocna przy wprowadzaniu nowego produktu na rynek.

Tomasz Klusek, SEO Manager

Sprawdź nasz tekst i dowiedz się, jakie są narzędzia wykorzystywane do analizy konkurencji!

Określ idealnego klienta

Sprawdź, czy Twoja wizja produktu pokrywa się z rzeczywistym zapotrzebowaniem. Tworząc buyer personę, zastanów się m.in. nad tym, w jaki sposób produkt ulepszy jej życie bądź pomoże pozbyć się dokuczliwego problemu. Przeanalizuj też, ile pieniędzy idealny klient jest w stanie przeznaczyć na produkt i co może powstrzymać go przed zakupem.

Stwórz USP (unikalną propozycję sprzedaży)

Znakiem szczególnym Twojego produktu mogą być m.in. darmowe zwroty, ekologiczne opakowania, unikalność na światową – bądź polską – skalę, nowatorskie podejście do tematu czy opcja personalizacji. O tym temacie pisaliśmy szerzej w naszym artykule — USP produktu – czym jest unikalna propozycja sprzedaży (unique selling proposition)?

Wybierz strategię marketingową i zdefiniuj kanały sprzedaży

Wprowadzanie nowych produktów na rynek wymaga także określenia, w jaki sposób będziesz je sprzedawać (własny sklep internetowy, platformy e–marketplace, social commerce, uruchomienie kampanii produktowej Google Ads). Ogromne znaczenie ma też wybór strategii marketingowej, która jest punktem wyjścia do skutecznej promocji – zdecyduj, w jaki sposób będziesz opowiadać o przedmiocie lub usłudze. Czy skoncentrujesz się na sprzedaży, skupisz wokół produktu, a może zadbasz o udaną komunikację? Przydatny będzie w tym przypadku również plan marketingowy.

Z perspektywy agencji marketingowej możemy stwierdzić, że wiedza na temat pozycji rynkowej oraz etapu rozwoju danego produktu lub usługi jest kluczowa dla realizacji skutecznych działań marketingowych. Wykorzystujemy zupełnie inne narzędzia i metryki (KPI) do oceny kampanii w przypadku współpracy z liderem rynkowym, który ma ugruntowaną pozycję w świadomości odbiorców, a inne dla nowych rozwiązań, które dopiero zyskują swoje miejsce na rynku. Dotarcie z nowym produktem lub marką do potencjalnych klientów to trudne zadanie, szczególnie na konkurencyjnym rynku. Już na etapie tworzenia strategii marketingowej należy dokładnie przeanalizować wszystkie możliwości oraz najlepsze praktyki rynkowe i na tej podstawie wybrać najlepsze rozwiązanie. Wprowadzanie nowych produktów na rynek to jednak zagadnienie istotne nie tylko dla nowych marek. Nawet dojrzałe marki powinny dbać o dywersyfikację i rozwój swoich produktów oraz usług, co zwiększa stabilność biznesową.

Piotr Grabarczyk, Digital Strategist

Przetestuj wstępne pomysły

Na początek warto testować koncepcje na niewielkiej próbie. Zobacz, jaki odbiór będą mieć Twoje materiały marketingowe. Możesz spróbować rozdystrybuować produkty wśród członków grupy docelowej i zapytać ich o zdanie. W tym przypadku sprawdzą się też badania fokusowe oraz zbieranie opinii w mediach społecznościowych. Im więcej spostrzeżeń zdobędziesz na tym etapie, tym lepszy i bardziej dopracowany będzie docelowy produkt.

Opracowanie właściwej strategii jest kluczowym momentem, który powinien mieć miejsce tuż przed wprowadzeniem produktu na rynek. Tylko wtedy produkt ma szansę rozwinąć sprzedażowy potencjał – za sprawą własnej innowacyjności, nieszablonowego wyglądu bądź perfekcyjnego odczytania i wpisania się w potrzeby grupy docelowej. Jeśli dodatkowo marka dopasuje swoje działania do cyklu życia produktu, szanse na marketingowy sukces znacząco wzrosną.

Dowiedz się także, o tym czym jest model biznesowy firmy, a także jak pozyskiwać klientów B2B.

Chcesz rozpocząć prowadzenie biznesu w internecie? Dowiedz się wszystkiego w temacie: e-commerce – jak zacząć?

Skontaktuj się z nami

mbridge@mbridge.pl

Udostępnij:

Szukasz wsparcia w digital marketingu? Porozmawiajmy!
Możemy Ci pomóc w zakresie digital marketingu?

Porozmawiajmy!