Jak zrobić reklamę produktu? Jakie narzędzia będą potrzebne?

Nieważne co sprzedajesz, potrzebujesz reklamy produktu, aby miał on szansę na wybicie się w oceanie innych ofert. Konkurencja jest ogromna, a dobrze przygotowana reklama może zapewnić Ci przewagę, której potrzebujesz. W tym artykule wyjaśnimy jak skutecznie promować swoje produkty i dlaczego reklama produktowa powinna interesować większość osób w branży e-commerce i nie tylko.

Rola reklamy produktu

Reklama produktu to narzędzie marketingu produktowego i element strategii komunikacji marketingowej. Oczywiście, nadrzędnym celem takiej reklamy jest promowanie produktu, w taki sposób, aby za pośrednictwem odpowiednio dobranych kanałów marketingowych, treść reklamy dotarła do wyselekcjonowanych odbiorców.

Na drodze do realizacji swojej podstawowej funkcji, reklama produktowa wypełnia również poniższe zadania:

 • informuje o cechach produktu, jego dostępności i cenie;
 • demonstruje, w jaki sposób można używać produktu;
 • informuje potencjalnych klientów o walorach produktu, starając się przekonać ich do zakupu;
 • buduje określony wizerunek marki;
 • przypomina klientom o już istniejącym na rynku produkcie;
 • stymuluje popyt na nowy lub istniejący produkt.

Szeroki zakres funkcjonalności reklamy produktowej przekłada się na równie bogatą grupę korzyści, które z nich wynikają. 

Wzrost rozpoznawalności i widoczności marki

Unikatowa reklama produktowa nie tylko eksponuje ofertę, ale również markę, od której pochodzi. Ogólny wzrost rozpoznawalności marki to tylko jedna z korzyści takiej reklamy. Drugą jest umocnienie jej pozycji w umysłach konsumentów jako oferującej konkretne wartości, styl życia itp.

Wzrost sprzedaży

Poprzez promowanie produktów, firma może dotrzeć do szerszego grona klientów i zwiększyć zainteresowanie swoimi ofertami, co w rezultacie prowadzi do wzrostu sprzedaży. 

Lepsza komunikacja z odbiorcami

Wiele reklam produktowych wykorzystuje różnorodne formy interakcji, takie jak konkursy, quizy, ankiety, czy zaproszenia do udziału w dyskusji na temat produktów. Poprzez kontakt z odbiorcami, marki mogą lepiej zrozumieć ich potrzeby, preferencje oraz komentarze na temat produktów. Szczególnie ważna jest dbałość o opinie e-commerce, o czym piszemy w innym artykule.

Sprawdź, jak odpowiadać na negatywne opinie w Google.

Lepsze zrozumienie klientów

Platformy reklamowe często oferują zaawansowane narzędzia analityczne, które pozwalają na śledzenie interakcji użytkowników z reklamami. Dzięki temu firmy mogą dowiedzieć się, które reklamy produktów są najbardziej skuteczne, które grupy odbiorców reagują najlepiej, a także jakie są preferowane kanały komunikacji.

Dokładny pomiar efektywności reklamy

Firmy mogą śledzić i mierzyć efektywności kampanii reklamowych. To umożliwia im podejmowanie bardziej świadomych decyzji dotyczących alokacji budżetu reklamowego, doskonalenia strategii marketingowych oraz optymalizację działań marketingowych.

Uzyskanie przewagi nad konkurencją

W ramach reklamy produktowej marka może podkreślić unikalną propozycję sprzedaży swoich produktów. Pokazać co odróżnia ją od produktów konkurencji i czyni je atrakcyjnymi dla klientów. Może to być na przykład ponadprzeciętna jakość, innowacyjność, ekologiczność, wyjątkowy design itp. 

Typy reklam produktów

Internet, telewizja, radio i outdoor. Jak wynika z Raportu o Rynku Reklamy, opublikowanego przez Publicis Groupe Polska, te cztery klasy mediów niezmiennie wykazują największe udziały w polskim rynku reklamowym. Internet dominuje nad nimi z prawie 50% udziałem. Drugie miejsce zajmuje telewizja – 35%, trzecie radio – 7%, a czwarte outdoor – 5%.

Już te cztery kanały medialne, tworzą ogromne pole do popisu dla specjalistów od marketingu produktowego, ponieważ z każdym z nich powiązane jest kilka rodzajów reklam produktowych:

 • Internet — reklamy displayowe, kampanie reklamowe w social mediach, reklamy wideo online, reklamy content marketingowe, reklamy w wyszukiwarkach, reklamy e-mail marketingowe, reklamy mobilne, reklamy influencer marketing;
 • telewizja i radio — spoty komercyjne, programy sponsorowane, reklamy audio;
 • outdoor — bilbordy statyczne i interaktywne, plakaty, reklamy ambientowe.

Oprócz powyższych typów reklam produktowych można wyróżnić jeszcze:

 • reklamy drukowane w czasopismach, magazynach, katalogach i formie ulotek;
 • reklamy w punktach sprzedaży — wystawy sklepowe, próbki produktów lub wersje demo.

Jak zrobić skuteczną reklamę produktu e-commerce?

Udział technologii cyfrowych w całkowitych globalnych wydatkach na reklamę cały czas rośnie. Według raportu Data Reportal Digital 2024, w ciągu ostatnich 5 lat wartość wydatków na reklamę online wzrosła ponad dwukrotnie, a dokładnie o 117%. Już w poprzednim punkcie, zwróciliśmy uwagę na dominującą pozycję Internetu jako kanału medialnego, a rosnące wydatki na reklamę online tylko to potwierdzają. 

Skuteczna reklama produktu e-commerce rozpoczyna się od wyboru właściwego formatu. Do wyboru są:

 • reklamy displayowe — spersonalizowane reklamy, które pojawiają się w formie banerów, okienek pop-up oraz pasków bocznych na różnych stronach internetowych. Te reklamy zawierają różnorodne elementy, takie jak obrazy produktów, teksty reklamowe oraz logo marki, a także link do strony docelowej;
 • reklamy w social mediach — reklamy, które pojawiają się na różnych platformach mediów społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram, TikTok, LinkedIn, X i inne. Mogą być w formie postów sponsorowanych, karuzeli zdjęć, filmów, reklam dynamicznych czy reklam wideo;
 • reklamy wideo onlinedynamiczne formy reklamy, które można spotkać na platformach wideo, serwisach społecznościowych, stronach internetowych oraz przed filmami online;
 • reklamy w wyszukiwarkach — reklamy wyświetlane w wynikach wyszukiwania na platformach takich jak Google, Bing czy Yahoo. Mogą być oparte na słowach kluczowych i pojawiają się w odpowiedzi na zapytania użytkowników;
 • reklamy e-mail marketingowe — to reklamy wysyłane za pośrednictwem e-maili do listy subskrybentów. Mogą zawierać oferty promocyjne, informacje o nowych produktach, rabaty czy zaproszenia do wydarzeń.

Reklama produktu online krok po kroku

 1. Przeprowadź badania marketingowe

Zanim zaczniesz planować kampanię reklamową produktu, musisz dobrze poznać rynek. Badania marketingowe pomogą ci zrozumieć konkurencję, trendy i potrzeby klientów, co pozwoli lepiej dostosować Twoje działania. Przeanalizuj także wszystko co dotyczy również Twojego biznesu oraz produktu, który chcesz sprzedać, np. jaka jest obecna faza cyklu życia produktu.

Sprawdź co króluje w tym roku w digitalu i jak wygląda marketing 2024!

 1. Wybierz grupę docelową 

Korzystając z danych demograficznych, zachowań zakupowych i zainteresowań, zidentyfikuj swoją idealną grupę docelową. Możesz wykorzystać narzędzia takie jak Google Trends, Answer the Public i badania rynkowe, aby lepiej poznać swoich klientów.

 1. Wybierz odpowiednią platformę reklamową

Istnieje wiele platform reklamowych, ale musisz wybrać tę, która najlepiej odpowiada Twoim celom i grupie klientów, do których chcesz dotrzeć. Możesz zdecydować się na Google Ads, Meta Ads lub inne, w zależności od miejsca prowadzenia kampanii reklamowej.

 1. Zdecyduj o budżecie 

Określ realistyczny budżet na kampanię reklamową, biorąc pod uwagę koszty reklamy, zarządzania kampanią i ewentualne koszty związane z tworzeniem treści. 

 1. Opracuj przekaz reklamowy

Twórz przekonujące treści reklamowe, które będą przyciągać uwagę i angażować Twoich klientów. Wykorzystaj storytelling, sprawdzaj trendy i personalizuj, aby wyróżnić się na tle konkurencji.

 1. Dopasuj format reklamy

Wybierz format reklamy, dzięki któremu trafisz do właściwej grupy odbiorców w odpowiednim czasie i miejscu. Może to być reklama wideo, reklama displayowa, reklama e-mail marketingowa lub inne.

 1. Monitoruj i optymalizuj

Regularnie monitoruj wyniki swoich kampanii reklamowych i podejmuj działania optymalizacyjne na podstawie zebranych danych. Analizuj wskaźniki wydajności, takie jak wskaźnik kliknięć (CTR), wskaźnik konwersji, koszt za akcję (CPA) itp., i podejmuj działania w celu poprawy ich wartości.

 1. Testuj różne strategie

Eksperymentowanie z różnymi strategiami reklamowymi pozwoli Ci lepiej zrozumieć swoją grupę docelową i dostosować działania tak, aby osiągnąć zadowalające rezultaty.

Jakich narzędzi warto używać w trakcie tworzenia reklamy produktowej? 

Proces pracy nad reklamą produktu online można w dużym skrócie podzielić na trzy etapy:

 • opracowanie przekazu;
 • zarządzanie reklamą w Internecie;
 • monitorowanie i zbieranie wyników.

W zależności, na jakim etapie tworzenie kampanii reklamowej dla swojej oferty jesteś, mogą Ci w tym pomóc poniższe narzędzia.

Projektowanie treści reklamy produktu:

 • Adobe Photoshop lub Illustrator do tworzenia grafik i materiałów wizualnych.
 • Canva jako proste w użyciu narzędzie do projektowania grafik.
 • Adobe Premiere Pro lub inny program do edycji wideo, jeśli reklama ma zawierać takie elementy.

Zarządzanie reklamą w Internecie:

 • Google Ads do zarządzania kampaniami reklamowymi w Google oraz na innych platformach Google.
 • Meta Ads do tworzenia i monitorowania reklamy na Facebooku, Instagramie, Messengerze i WhatsAppie.
 • Linkedin Ads do promocji treści i produktów wśród profesjonalistów oraz firm korzystających z tej platformy społecznościowej.

Monitorowanie i zbieranie wyników:

 • Google Analytics 4 do śledzenia ruchu na stronie internetowej, konwersji i zachowań użytkowników po kliknięciu reklamy.
 • Meta Business Suite do zarządzania publikowanymi treściami i monitorowania statystyk oraz trendów na wszystkich platformach, należących do Mety z jednego miejsca.
 • Hootsuite do zarządzania mediami społecznościowymi, umożliwiająca publikację, śledzenie aktywności oraz analizę wyników kampanii reklamowych.

W trakcie tworzenie i zarządzania reklamami produktów e-commerce warto również sprawdzić funkcje takich narzędzi jak Answer the Public, Google Trends czy Hotjar

Udostępnij:

Możemy Ci pomóc w zakresie digital marketingu?

Porozmawiajmy!

Szukasz wsparcia w digital marketingu? Porozmawiajmy!