Reklamy w wyszukiwarkach: jakie są rodzaje? Jakie rozwiązania wybrać?

Reklamy w wyszukiwarkach doskonale uzupełniają ruch organiczny, zwiększając widoczność strony internetowej i pomagając w osiągnięciu lepszych wyników SEO. Dowiedz się, jakie typy reklam pomogą Ci w zwiększeniu skuteczności Twoich kampanii promocyjnych w wyszukiwarce Google i nie tylko.

Co wyróżnia reklamy w wyszukiwarkach?

Reklamy w wyszukiwarkach to płatne ogłoszenia, które pojawiają się w wynikach wyszukiwania między innymi Google, kiedy użytkownicy szukają określonych słów kluczowych. Firmy płacą za wyświetlanie tych reklam, co pozwala im na szybkie i szerokie dotarcie do potencjalnych klientów. Rozliczenie odbywa się w modelu aukcyjnym, gdzie firmy płacą za każde kliknięcie ich reklamy, co pozwala na bieżąco monitorować skuteczność kampanii marketingowych.

Reklamy w wyszukiwarkach  a reklamy display’owe

Reklamy w wyszukiwarce (search ads) i reklamy displayowe (display ads) różnią się w sposobie dotarcia do użytkowników oraz miejscach ich wyświetlania. Reklamy w wyszukiwarce wyskakują użytkownikom, aktywnie poszukującym konkretnych produktów lub usług poprzez wpisywanie odpowiednich słów kluczowych w wyszukiwarkach. Są one ograniczone do stron wyników wyszukiwania (SERP). 

Natomiast reklamy displayowe pojawiają się użytkownikom, którzy mogą nie szukać aktywnie danego produktu, ale pasują do określonych parametrów algorytmu, takich jak zainteresowania, demografia czy historia przeglądania. Te reklamy mogą być wyświetlane na stronach internetowych, w aplikacjach mobilnych i mediach społecznościowych.

Płatne reklamy w social mediach — dowiedz się, kto powinien się zainteresować tym rodzajem kampanii i jak prowadzić takie działania.

Typy reklam w wyszukiwarkach

Najprostszą formą reklam w wyszukiwarkach są reklamy tekstowe. Składają się one z nagłówka, adresu URL oraz krótkiego opisu z limitem 90 znaków. 

Kolejny typ to następca rozszerzonych reklam tekstowych, czyli responsywne reklamy w wyszukiwarkach (RSA). Reklamy RSA pozwalają na wprowadzenie 15 różnych nagłówków i 4 opisów, z których Google automatycznie tworzy kombinacje w odpowiedzi na konkretne zapytania użytkowników.

Równie zaawansowane technologicznie są dynamiczne reklamy w wyszukiwarkach (DSA), o których szerzej pisaliśmy w artykule Dynamiczne reklamy w wyszukiwarce: co warto wiedzieć?. Reklamy DSA to reklamy Google, które automatycznie tworzą treści reklamowe na podstawie zawartości witryny. Ich przekaz dopasowuje się do wyszukiwań użytkowników, bez konieczności ręcznego wprowadzania słów kluczowych przez reklamodawcę. 

Wśród reklam w wyszukiwarkach można wyróżnić jeszcze reklamy produktowe typu Google Shopping Ads. Reklamy produktowe prezentują grafiki, nagłówki, ceny i linki do sklepów internetowych. Bazą tych danych są feedy produktowe, które pochodzą z Google Merchant Center. 

Ostatni typ reklam w wyszukiwarkach to reklamy, w których ważna jest lokalizacja. Jeżeli chcemy promować się zgodnie z obszarem, Google daje nam możliwość uruchomienia lokalnej kampanii Performance Max. To reklama skierowana do użytkowników wyszukujących firmy i usługi w określonym miejscu. Google automatycznie tworzy te reklamy na podstawie zasobów dostarczonych przez reklamodawców, a reklamy z kampanii są wyświetlane w sieci reklamowej Google, na YouTube czy Gmailu oraz mapach.

Jak działają reklamy w wyszukiwarkach?

Reklamy w wyszukiwarkach działają na zasadzie aukcji reklamowej, w której reklamodawcy licytują określone słowa kluczowe powiązane z ich produktami lub usługami. Gdy użytkownik wpisuje zapytanie w wyszukiwarce, system ocenia dostępne reklamy i wybiera te, które najbardziej odpowiadają intencjom użytkownika na podstawie użytych słów kluczowych. Aby reklama mogła się pojawić, musi więc zawierać odpowiednie frazy kluczowe.

Podczas aukcji oceniane są różne czynniki, takie jak:

 • maksymalna stawka, którą reklamodawca jest gotów zapłacić za kliknięcie (CPC), 
 • jakość reklamy, 
 • zawartość witryny docelowej,
 • przewidywany współczynnik klikalności (CTR). 

Wyższa stawka CPC zwiększa szanse na wyższe pozycjonowanie reklamy, ale ostateczna cena za kliknięcie może być niższa niż maksymalna zaoferowana kwota. Dobrze dobrane słowa kluczowe mogą nie tylko poprawić pozycję reklamy, ale także obniżyć koszty kampanii.

7 sposobów na reklamę w wyszukiwarce Google

Reklamy wyświetlane w wyszukiwarce mogą zdziałać wiele dobrego dla Twojego biznesu, o ile są odpowiednio skonfigurowane. Poniżej przygotowaliśmy listę kilku praktyk, które warto wykorzystać, niezależnie od tego jak typ reklamy w wyszukiwarce wybierzesz. 

 1. Zdefiniuj cele swojej kampanii reklamowej oraz grupę docelową

Przed rozpoczęciem kampanii reklamowej w Google, kluczowe jest określenie celów, jakie chcemy osiągnąć. Może to być zwiększenie ruchu na stronie lub bezpośrednia sprzedaż produktów. Następnie zidentyfikuj swoją grupę docelową, ponieważ zrozumienie ich potrzeb i zachowań pomoże w precyzyjnym kierowaniu reklam.

 1. Zaplanuj budżet i wybierz pasujący model rozliczeniowy

Wybór odpowiedniego modelu pozwala efektywnie zarządzać wydatkami i zmaksymalizować zwrot z inwestycji w kampanie. Reklamy w wyszukiwarkach można rozliczać na kilka sposobów, np. koszt za kliknięcie (CPC), koszt za tysiąc wyświetleń (CPM) czy koszt za akcję (CPA).

Więcej wskaźników pomocnych w ocenie kampanii wspominamy w artykule: Performance marketing – sztuka rozliczania efektów i osiągania konkretnych celów.

 1. Wybieraj właściwe słowa kluczowe dla swojego produktu lub usługi

Słowa kluczowe powinny być ściśle związane z Twoim produktem lub usługą oraz odpowiadać zapytaniom użytkowników. Korzystanie z narzędzi do badania słów kluczowych pomoże zidentyfikować te, które mają wysoki potencjał wyszukiwania, ale niską konkurencję, co zwiększa szanse na skuteczność reklamy. Warto również przeprowadzać na bieżąco optymalizacje — wykluczanie niepasujących słów kluczowych lub takich, które nie przynoszą efektów, albo dodanie nowych fraz może podnieść jakość kampanii.

 1. Skup się na przygotowaniu unikatowej i odpowiadającej na zapytania użytkowników treści reklamy

Treść reklamy musi być atrakcyjna i odpowiadać na intencje użytkowników. Nagłówki powinny przyciągać uwagę, a opisy jasno komunikować korzyści z oferowanego produktu lub usługi. 

Komunikacja marketingowa nie musi być sztywnym opisem lub nudną ofertą. Sprawdź, jak wykorzystać storytelling w swoich działaniach.

 1. Personalizuj swoje kampanie reklamowe według zainteresowań odbiorców, grup demograficznych itp.

Masz możliwość precyzyjnego targetowania reklam na podstawie zainteresowań, wieku czy płci odbiorców. Personalizacja kampanii pozwala na dotarcie do konkretnych segmentów rynku, co zwiększa szanse na konwersję. 

 1. Optymalizuj treści zgodnie z aktualnymi zasadami SEO

Reklamy w Google powinny być zoptymalizowane pod kątem SEO, aby poprawić ich widoczność i skuteczność. Upewnij się, że treści reklam zawierają odpowiednie słowa kluczowe i są zgodne z aktualnymi wytycznymi Google. 

 1. Pamiętaj o geo-targetingu

Geo-targeting pozwala na wyświetlanie reklam tylko w wybranych lokalizacjach geograficznych, co może znacznie obniżyć koszty kampanii. Dzięki temu Twoje reklamy będą trafiać do osób w określonych regionach, które są najbardziej zainteresowane Twoim produktem lub usługą.

Możliwości reklam w wyszukiwarkach

Reklamy w wyszukiwarce Google oferują wiele korzyści, które mogą znacząco wpłynąć na efektywność kampanii marketingowych:

 • Kampanię można rozpocząć natychmiast, ponieważ reklamy w wyszukiwarce są proste i szybkie we wprowadzeniu.
 • Reklamy w wyszukiwarce pojawiają się powyżej wyników organicznych, co zwiększa ich widoczność i szanse na kliknięcie przez użytkowników.
 • Reklamy w wyszukiwarce przynoszą szybkie rezultaty, co jest istotne dla firm oczekujących natychmiastowych efektów swoich działań marketingowych.
 • Analiza wyników kampanii reklamowych jest prosta i intuicyjna, ponieważ platformy reklamowe umożliwiają dokładne śledzenie skuteczności i optymalizowanie działań w czasie rzeczywistym.
 • Dzięki szczegółowym opcjom targetowania, reklamodawcy mogą precyzyjnie docierać do wybranych segmentów rynku, co zwiększa ogólną skuteczność kampanii. 
 • Reklamy w wyszukiwarce zwiększają zasięg, docierając do użytkowników aktywnie poszukujących określonych produktów lub usług. 
 • Dzięki ukierunkowaniu na intencje użytkowników, reklamy w wyszukiwarkach są szczególnie efektywne, ponieważ docierają do osób gotowych do dokonania zakupu lub skorzystania z usługi. 

Udostępnij:

Możemy Ci pomóc w zakresie digital marketingu?

Porozmawiajmy!

Szukasz wsparcia w digital marketingu? Porozmawiajmy!