Geotagging – co to jest geotargetowanie zdjęć? Jak wykorzystać w marketingu?

Nie każda kampania marketingowa jest ogólnokrajowa. Są takie, które dotyczą wyłącznie wybranych regionów, a nawet dzielnic w wybranym mieście! Z powodzeniem można je prowadzić dzięki geotargetowaniu. Na czym właściwie polega ta strategia i w jaki sposób ją wykorzystać? Sprawdź, co warto wiedzieć o geotaggingu!

Co to jest geotargetowanie zdjęć?

Aby wyjaśnić pojęcia geotaggingu, należy najpierw zrozumieć, czym są geotagi. Jaka jest więc ich definicja? Tagi lokalizacyjne, zwane też inaczej znacznikami geograficznymi to metadane dodawane do treści, takich jak zdjęcia, posty czy wpisy blogowe. Identyfikują one lokalizację, w której zostały utworzone lub opublikowane. Geotagi mogą zawierać informacje o szerokości i długości geograficznej, nazwie miejsca, adresie lub innych szczegółach dotyczących lokalizacji. Z ich pomocą użytkownicy mogą łatwo wyszukiwać treści związane z określonym miejscem, odkrywać nowe lokalizacje oraz udostępniać swoje doświadczenia.

Z kolei geotargetowanie zdjęć to wykorzystanie danych geograficznych zawartych w tagach lokalizacyjnych do celów marketingowych. Najczęściej sprowadza się to do identyfikacji lokalizacji użytkownika witryny i dostarczania mu treści dopasowanych do jego położenia geograficznego. Dzięki temu możliwe jest dostarczanie spersonalizowanych wyników. 

Warto przy tym nadmienić, że geotargetowanie wykorzystuje różne metody, takie jak adresy IP, dane z sieci komórkowej, sieci Wi-Fi czy współrzędne GPS, aby dokładnie określić położenie użytkownika.

Temat zbierania danych? Sprawdź, jakie korzyści daje Ci wdrożenie Cookiebot!

Jak działa kierowanie geograficzne? 

Kierowanie geograficzne to proces dostarczania treści do użytkowników witryny internetowej na podstawie ich lokalizacji geograficznej. Istnieją dwie, główne metody realizacji tego procesu: geolokalizacja po stronie serwera i geolokalizacja po stronie klienta. Co je różni?

  1. Geolokalizacja po stronie serwera działa poprzez określenie lokalizacji użytkownika na podstawie jego adresu IP. Następnie treści są dostarczane z serwera znajdującego się w tym samym kraju lub regionie co użytkownik. Ten sposób kierowania treściami nie wymaga aktywnego udziału użytkownika.
  2. Geolokalizacja po stronie klienta wykorzystuje zaś JavaScript do określenia lokalizacji użytkownika na podstawie jego adresu IP, sygnału telefonu komórkowego, połączenia Wi-Fi lub współrzędnych GPS. Po ustaleniu lokalizacji, treści geotargetowane są dostarczane z serwera znajdującego się w pobliżu użytkownika. Jest to bardziej dynamiczny sposób kierowania treściami, który umożliwia lepsze dostosowanie treści do lokalizacji użytkownika.

Jak wykorzystać geotargetowanie w marketingu?

Geotargetowanie wykorzystywane jest w marketingu na szeroką skalę. Możesz to zauważyć, chociażby poprzez reklamy, jakie wyświetlają Ci się na smartfonie, gdy jesteś np. w innym mieście. Nierzadko dotyczą one pobliskich restauracji czy innych punktów usługowych. 

Jak więc możesz się przekonać, wykorzystanie geotargetowania to strategia marketingowa, która pozwala firmom dotrzeć do swoich klientów w sposób bardziej precyzyjny i spersonalizowany poprzez uwzględnienie ich lokalizacji geograficznej. Jak można to wykorzystać? Jest na to przynajmniej kilka sposobów. 

  • Lokalna promocja – geotargetowanie umożliwia firmom docieranie do lokalnych klientów z promocjami, ofertami i wydarzeniami dostosowanymi do ich konkretnej lokalizacji. Przykładowo, restauracja może promować specjalne oferty dla mieszkańców określonej dzielnicy lub miasta. Dzięki temu możliwe jest zwiększenie zaangażowania lokalnych klientów i budowanie z nimi więzi.
  • Targetowanie na wydarzenia – firmy mogą wykorzystać geotargetowanie, aby docierać do osób uczestniczących w konkretnych wydarzeniach, takich jak festiwale, koncerty czy targi. Dzięki tej strategii mogą skutecznie promować swoje produkty lub usługi wśród uczestników danej imprezy.
  • Personalizacja treści – dostosowywanie treści do lokalizacji odbiorcy pozwala na lepiej spersonalizowane i efektywne komunikowanie się z klientami. Na przykład, sklep odzieżowy może promować dostępne produkty na podstawie lokalizacji użytkownika. Dzięki temu klient otrzymuje informacje o produktach dostępnych w najbliższym sklepie, co może zwiększyć prawdopodobieństwo zakupu.
  • Zwiększenie zaangażowania – klienci są bardziej skłonni reagować na treści, które odnoszą się bezpośrednio do ich lokalizacji, co może prowadzić do zwiększenia liczby kliknięć, interakcji czy zakupów.
  • Analiza danych – geotargetowanie pozwala również na zbieranie danych dotyczących zachowań i preferencji użytkowników w różnych lokalizacjach, co może być wykorzystane do dalszej optymalizacji strategii marketingowej. Analiza tych danych pozwala firmom lepiej zrozumieć swoich klientów oraz dostosować swoje działania marketingowe do ich potrzeb i preferencji w zależności od lokalizacji geograficznej.

Geotargetowanie zdjęć to potężne narzędzie w rękach marketerów, które pozwala na bardziej precyzyjne i efektywniejsze docieranie do określonych grup docelowych na podstawie ich lokalizacji. Dzięki geotargetowaniu firmy mogą personalizować treści, zwiększać zaangażowanie klientów i generować większe zyski poprzez skuteczniejsze kanały marketingowe i komunikację. Jednakże ważne jest również zachowanie odpowiedniej dbałości o prywatność użytkowników i przestrzeganie obowiązujących przepisów dotyczących ochrony danych osobowych.

Udostępnij:

Szukasz wsparcia w digital marketingu? Porozmawiajmy!
Możemy Ci pomóc w zakresie digital marketingu?

Porozmawiajmy!