Dynamiczne reklamy w wyszukiwarce: co warto wiedzieć?

Każdego dnia miliony użytkowników przeglądają zawartość Internetu, a sam Google przetwarza gigantyczną liczbę 8,5 miliarda wyszukiwań dziennie. W tym natłoku informacji coraz trudniej wyróżnić się i przykuć uwagę odbiorcy. Jak więc przyciągnąć potencjalnych klientów, aby skorzystali z Twoich produktów lub usług? Odpowiedzią mogą być dynamiczne reklamy w wyszukiwarce, które wykorzystują treść witryny do precyzyjnego kierowania reklam.  

Co to są dynamiczne reklamy w wyszukiwarce?

Dynamiczne reklamy w wyszukiwarce (DSA) to innowacyjna forma tekstowej reklamy internetowej. Sednem ich nowoczesności jest automatyzacja i personalizacja treści reklamowych, tworzonych na podstawie zawartości witryn reklamodawcy. 

Za pomocą algorytmów przeszukiwania sieci Google, DSA identyfikują odpowiednie zapytania użytkowników i generują pasujące do nich nagłówki reklam oraz strony docelowe. Oznacza to, że reklamy są generowane automatycznie na podstawie zawartości witryny, co eliminuje konieczność ręcznego wybierania słów kluczowych przez reklamodawcę.

Kluczowe cechy DSA to:

 • zdolność do dopasowywania się do zmieniających się potrzeb i preferencji użytkowników;
 • możliwość uzupełniania luk w tradycyjnych kampaniach opartych na słowach kluczowych

Korzyści z tworzenia dynamicznych reklam w wyszukiwarce Google

Dynamiczne reklamy w wyszukiwarce są szczególnie skuteczne dla reklamodawców posiadających rozbudowane witryny lub szeroki asortyment produktów usług, ponieważ mogą efektywnie kierować reklamy na podstawie treści witryny, oszczędzając jednocześnie czas i wysiłek reklamodawcy.

Automatyzacja procesu reklamowego i oszczędność czasu

DSA eliminują potrzebę ręcznego wybierania słów kluczowych, tworzenia wielu wersji reklam oraz określania strony docelowej dla każdej kampanii. Dzięki temu oszczędza się czas i zasoby, które można przeznaczyć na inne aspekty działalności marketingowej.

Łatwość w zarządzaniu kampanią 

Dynamiczne reklamy w wyszukiwarce oferują prosty sposób zarządzania kampanią reklamową, co sprawia, że nawet osoby bez specjalistycznej wiedzy z zakresu marketingu internetowego mogą skutecznie prowadzić reklamy w wyszukiwarce.

Optymalizacja kosztów reklamowych

DSA mogą być bardziej efektywne kosztowo niż tradycyjne kampanie reklamowe oparte na ręcznym wybieraniu słów kluczowych. Dzięki automatycznej optymalizacji reklam reklamodawcy mogą osiągnąć lepszy zwrot z inwestycji reklamowej.

Sprawdź nasz tekst i poszerz swoją wiedzę na temat performance marketingu

Dopasowanie do zainteresowań użytkowników

DSA automatycznie dopasowują reklamy na podstawie treści witryny reklamodawcy do zapytań użytkowników, co pozwala na wyświetlanie reklam tylko tym użytkownikom, którzy są zainteresowani oferowanymi produktami lub usługami.

Zwiększenie natężenia ruchu w witrynie

Dzięki trafnym reklamom, generowanym na podstawie treści witryny, DSA przyciągają użytkowników zainteresowanych oferowanymi produktami lub usługami. To z kolei prowadzi do zwiększenia ruchu na stronie internetowej reklamodawcy, co może przekładać się na większą liczbę konwersji.

Zwiększenie widoczności w wynikach wyszukiwania

DSA mogą pomóc reklamodawcom w zwiększeniu widoczności strony w Google poprzez wyświetlanie reklam na podstawie różnorodnych zapytań użytkowników.

Dodatkowo DSA mogą pomóc reklamodawcom w identyfikacji nowych fraz kluczowych, których nie brali pod uwagę wcześniej. Poprzez analizę treści witryny i zapytań użytkowników, reklamy dynamiczne mogą generować nowe słowa kluczowe, co pozwala poszerzyć zakres i skuteczność kampanii reklamowej.

Jak stworzyć nową kampanię z reklamami dynamicznymi w wyszukiwarce?

 1. Zaloguj się na swoje konto Google Ads i przejdź do panelu głównego.
 2. Kliknij ikonę „Kampanie” (Campaigns Icon) znajdującą się w górnym menu.
 3. W sekcji kampanii kliknij przycisk plusa (+), a następnie wybierz opcję „Nowa kampania„.
 4. Wybierz co najmniej jeden cel marketingowy Twojej kampanii lub przejdź do tworzenia kampanii bez wybierania celów.
 5. Wybierz „Sieć wyszukiwania” jako typ kampanii.
 6. Nadaj kampanii nazwę, określ lokalizację, języki, budżet oraz strategię stawek (jeśli chcesz, aby system Google optymalizował Twoje stawki).
 7. Kliknij „Zapisz i kontynuuj”, aby przejść do następnego etapu.
 8. Zweryfikuj ustawienia kampanii, a następnie kliknij „Opublikuj kampanię”, aby ją uruchomić.

Jak stworzyć nowe reklamy dynamiczne w wyszukiwarce?

 1. Zaloguj się na swoje konto Google Ads i przejdź do panelu głównego.
 2. Kliknij opcję „Reklamy” znajdującą się w górnym menu.
 3. Kliknij przycisk „Nowa reklama„.
 4. W menu wybierz opcję „Dynamiczna reklama w wyszukiwarce„.
 5. Wprowadź tekst reklamy, który będzie wyświetlany w reklamie dynamicznej. 

Uwaga! Nagłówek oraz końcowy i wyświetlany adres URL będą generowane dynamicznie na podstawie treści witryny, dlatego wystarczy wpisać tylko tekst reklamy.

 1. Po wprowadzeniu tekstu reklamy, kliknij „Zapisz i kontynuuj”, aby dodać reklamę do grupy reklam dynamicznych.

Co jeszcze warto wiedzieć o dynamicznych reklamach w wyszukiwarce?

Przed rozpoczęciem kampanii warto upewnić się, czy witryna jest zoptymalizowana pod kątem użytkowników i SEO. Dopilnuj, aby witryna była łatwo dostępna i działa bez zarzutu (sprawdź między innymi szybkość ładowania strony i to czy jest ona responsywna). Złe doświadczenia użytkowników mogą negatywnie wpłynąć na skuteczność kampanii reklamowej.

Zadbaj o to, aby reklamy były odpowiednio zoptymalizowane pod kątem wyświetlania na urządzeniach mobilnych. Już ponad połowa wyszukiwań odbywa się na urządzeniach mobilnych. Dlatego ważne jest, aby reklamy były czytelne i łatwe do kliknięcia na wszystkich urządzeniach.

Staraj się wybierać kampanie jednojęzyczne. Jeśli prowadzisz kampanie w różnych językach, utwórz oddzielne projekty dla każdego z nich, aby uniknąć pomyłek i zapewnić spójność komunikacji marketingowej

Chociaż reklamy dynamiczne nie wymagają ręcznego wybierania słów kluczowych, warto przemyśleć, jakie frazy są najbardziej istotne dla Twojej witryny i branży. Dodaj również wykluczające słowa kluczowe, aby uniknąć wyświetlania reklam w niepożądanych kontekstach. Można również zabezpieczyć się, wykluczając konkretne adresy URL, żeby reklamy dynamiczne nie prowadziły do np. niepasujących do kampanii produktów lub tych niedostępnych. 

Mierzenie efektywności dynamicznych reklam w wyszukiwarce

Dynamiczne reklamy w wyszukiwarce Google oferują znaczną korzyść w postaci dokładnego śledzenia konwersji i zwrotu z inwestycji. Aby zmierzyć skuteczność dynamicznych reklam w wyszukiwarce, należy monitorować ich wpływ na ruch na witrynie, konwersje oraz przychody. 

Przydatne narzędzia do tego celu to między innymi Google Analytics. Przez integrację kont Google Ads i Google Analytics można uzyskać pełniejszy obraz działań użytkowników po kliknięciu reklamy dynamicznej. Można zbadać, jakie akcje podejmują — czy są to zakupy, rejestracje czy pobieranie materiałów. Warto również korzystać z analizy wskaźników, takich jak wskaźnik klikalności (CTR), współczynnik konwersji, wartość transakcji czy średni koszt pozyskania klienta. Te metryki pozwalają na dokładne monitorowanie efektywności kampanii i podejmowanie odpowiednich działań optymalizacyjnych.

Udostępnij:

Szukasz wsparcia w digital marketingu? Porozmawiajmy!
Możemy Ci pomóc w zakresie digital marketingu?

Porozmawiajmy!