Reklama na Meta (Facebooku) – jak działają kampanie?

Reklama na Facebooku nie sprowadza się wyłącznie do postów sponsorowanych. Meta oferuje obecnie znacznie więcej formatów reklamowych. Jest ich tak wiele, że nietrudno się w nich pogubić, dlatego w artykule zebraliśmy te najpopularniejsze. Wyjaśniamy, na czym polega ich specyfika oraz kiedy mają szansę się sprawdzić. 

Chcesz prowadzić kampanie Meta Ads z sukcesem?

Reklama na Facebooku kiedyś i dziś 

Facebook to w tej chwili bardzo rozbudowany serwis, na który składa się nie tylko platforma społecznościowa, ale także marketplace, odtwarzacz wideo, komunikator (Messenger), a nawet serwis randkowy. Praktycznie w każdym z tych miejsc można publikować reklamy w formacie dopasowanym do treści organicznych. 

Częścią Meta jest także Instagram kupiony przez Facebooka w 2012 roku. Tam także dostępne są różne formaty reklamowe, zaczynając od reklamy w relacjach, kończąc na postach reklamowych i spotach wyświetlanych jako rolki. Wszystko to razem daje firmom ogromne możliwości promocji wśród użytkowników obu aplikacji.

Kim są użytkownicy Facebooka i Instagrama?

W 2023 roku w Polsce konto na Facebooku miało ponad 26 milionów osób. Dominującą grupą demograficzną są ludzie w wieku od 25 do 34 lat, choć z roku na rok przybywa również starszych użytkowników. Jednocześnie z aplikacji coraz rzadziej korzystają nastolatkowie i młodzi dorośli, którzy szukają rozrywki na innych platformach (głównie na TikToku). W 2022 roku baza użytkowników w wieku od 13 do 17 lat zmniejszyła się o połowę w stosunku do 2015 roku. Mimo to Facebook pozostaje drugą najpopularniejszą platformą społecznościową w Polsce. O włos wyprzedza go jedynie YouTube, natomiast na trzecim miejscu znajduje się Instagram.

Na polskim Instagramie zarejestrowanych jest około 15 milionów osób, wśród których wyraźnie dominują kobiety. To również Panie spędzają w aplikacji więcej czasu – statystycznie około 22 minuty dziennie, podczas gdy panom wystarcza 16 minut. Wiek użytkowników jest bardzo zróżnicowany, ale podobnie jak w przypadku Facebooka obserwuje się spadek zainteresowania wśród nastolatków. Przeważają osoby młode i dojrzałe (25-34, 35-44 oraz 55-75), ale jednocześnie to młodsi odbiorcy silniej angażują się w to, co dzieje się na platformie.

Płatne kampanie na Facebooku – dostępne formaty 

Zarówno na Facebooku, jak i Instagramie można reklamować się na wiele sposobów. Wybór formatu powinien zależeć od celu reklamowego i grupy docelowej.

Do najpopularniejszych formatów reklamowych na Meta zaliczają się:

   

   • Reklamy w formie obrazu. To podstawowy format reklamowy, który wykorzystuje pojedyncze zdjęcie lub grafikę oraz krótki opis i odnośnik do witryny lub strony docelowej.

   • Reklamy wideo. Pojawiają się wśród aktualności na Facebooku i Instagramie oraz w Meta Audience Network. Spoty reklamowe mogą mieć maksymalnie 15 sekund. 

   • Reklamy karuzelowe. Ten format pozwala na wykorzystanie wielu zdjęć lub filmów w jednej reklamie. Użytkownicy mogą przewijać zawartość, aby zapoznać się z ofertą. Reklamy karuzelowe doskonale sprawdzają się w promocji produktów.

   • Reklamy na Instagram Stories i Facebook Stories (Materiał Błyskawiczny). Reklamy wyświetlane w trybie pełnoekranowym wśród relacji na Faceoboku i Instagramie, dzięki czemu trudno je pominąć lub zignorować. Mogą zawierać zdjęcia lub krótkie filmy. 

   • Reklamy w formie katalogu. Doskonałe rozwiązanie dla sklepów internetowych. Pozwala na raz wyeksponować wiele zdjęć produktów wraz z cenami i odnośnikami do strony.

   • Reklamy Messengerze. W aplikacji Mesenger reklamy wyświetlają się pomiędzy konwersacjami ze znajomymi. Istnieje również opcja wysyłania bezpośrednich wiadomości do potencjalnych klientów. 

  Poza tym Meta umożliwia reklamowanie się w Messengerze i WhatsAppie. Trwają również prace nad reklamami wykorzystującymi wirtualną i rozszerzoną rzeczywistość.

  Od czego zależy sukces kampanii na Facebooku?

  Na Facebooku i Instagramie każdego dnia ukazują się miliony postów i relacji. Aby się wśród nich wyróżnić, należy: 

    

    • Zadbać o atrakcyjną kreację (film lub zdjęcie oraz angażujący opis i CTA), ponieważ algorytm Facebooka priorytetyzuje reklamy, które zapewniają odbiorcom najlepsze wrażenia.

    • Stale optymalizować kampanię i reagować na ewentualne problemy. 

   Każdy z tych kroków jest równie ważny. Co prawda Meta automatycznie optymalizuje reklamy, zawężając stopniowo grupę odbiorców do tych najbardziej aktywnych. Warto mieć jednak kontrolę nad tym procesem i na bieżąco śledzić efekty kampanii. Jeśli okaże się, że nie są one zadowalające, należy natychmiast reagować, aby nie marnować budżetu na docieranie do osób niezainteresowanych naszą usługą lub produktem.

   Jak uruchomić płatne reklamy na Facebooku?

   Bez względu na to, czy interesuje Cię reklama na Facebooku czy Instagramie, musisz zalogować się do swojego konta na Facebooku, a następnie przejść do Menadżera Reklam. Przed uruchomieniem pierwszej kampanii trzeba utworzyć konto reklamowe i wybrać jedną z dostępnych opcji płatności. 

   Oto co należy zrobić w dalszej kolejności: 

     

     • Wybierz cel, który najlepiej odpowiada twoim potrzebom. Może być to budowanie świadomości marki, zwiększenie ruchu na stronie internetowej, zwiększenie zaangażowania, generowanie leadów czy wzrost sprzedaży. 

     • Ustaw budżet i czas trwania kampanii. Określ, ile pieniędzy chcesz przeznaczyć na kampanię reklamową. Do wyboru masz budżet dzienny lub całkowity.

     • Określ grupę docelową. Zdecyduj, do kogo chcesz kierować swoje reklamy. 

     • Wybierz format reklamy. Jak już wiesz, Meta oferuje wiele różnych formatów reklamowych. Najwyższy czas określić, który najlepiej pasuje do twojej marki.

     • Stwórz reklamę. Załaduj do systemu wcześniej przygotowane materiały, czyli grafiki i treści wpisów. Wówczas na ekranie zobaczysz podgląd reklamy.

    Gdy uznasz, że kampania jest gotowa, nie pozostaje Ci nic innego, jak kliknąć w opcję „Opublikuj”. Kampania zacznie się wyświetlać, gdy Meta ją zatwierdzi, upewniwszy się wcześniej, że kreacja jest zgodna z regulaminem.

    Ogromną zaletą kampanii na Facebooku jest to, że w czasie ich trwania można modyfikować wszystkie wymienione wyżej ustawienia. Przykładowo, jeśli okaże się, że kampania nie osiąga oczekiwanej konwersji, możesz zmienić grupę docelową albo wymienić grafikę na bardziej angażującą.

    Reklama na Facebooku – podsumowanie 

    Meta ma bardzo rozbudowaną ofertę reklamową, która obejmuje praktycznie wszystkie aplikacje, jakimi zarządza obecnie ten mediowy gigant. Wspólnym mianownikiem większości kampanii są zaawansowane opcje targetowania, dzięki którym można dotrzeć do ściśle określonej grupy odbiorców. W praktyce określenie grupy docelowej wcale nie jest jednak proste, ponieważ preferencje użytkowników Facebooka i Instagrama nie zawsze pokrywają się z przewidywaniami. Dlatego tak ważna jest ciągła optymalizacja kampanii. Zamiast bezmyślnie przepalać budżet, eksperymentuj, ucz się na błędach i doskonal w ten sposób swoją strategię. Wtedy masz znacznie większe szanse na przegonienie konkurencji, która najpewniej także wykorzystuje reklamę na Facebooku. 

    Kampanie reklamowe w Meta oferują różnorodność formatów i szeroką możliwość targetowania, co sprawia, że są skuteczne dla firm. Kroki, które należy podjąć do uruchomienia kampanii, stanowią nieodłączny element tworzenia każdej strategii dla reklam na Facebooku czy Instagramie, więc warto dokładnie przygotować się do uruchomienia działań reklamowych. Dla kampanii w Meta ważne jest również monitorowanie i optymalizacja treści, tak aby odpowiadały one założonym przez nas celom marketingowym.

     

    Oliwia Brajewska, Performance Marketing Specialist

    Udostępnij:

    Szukasz wsparcia w digital marketingu? Porozmawiajmy!
    Możemy Ci pomóc w zakresie digital marketingu?

    Porozmawiajmy!