Wyszukiwarki słów kluczowych — gdzie znaleźć frazy kluczowe?

Skąd brać frazy kluczowe do optymalizacji SEO? W teorii można próbować domyślić się, z jakimi problemami zwracają się do Google potencjalni czytelnicy. Lepiej jednak zaufać rzeczywistym danym. Wbrew pozorom nietrudno je znaleźć – wystarczy skorzystać z wyszukiwarki słów kluczowych. W artykule zebraliśmy najpopularniejsze tego rodzaju narzędzia – zarówno darmowe, jak i wymagające płatnej subskrypcji.

Wysoka pozycja Twojej strony w wynikach wyszukiwania?

Dlaczego warto korzystać z wyszukiwarek słów kluczowych?

Frazy kluczowe to jeden z filarów SEO. Pozwalają lepiej poznać potrzeby użytkowników, a następnie zoptymalizować stronę w taki sposób, aby wyświetlała się w SERP na zapytania powiązane z ofertą. Próby zgadywania, czego klienci szukają w internecie, niestety w większości są nieefektywne, ponieważ zachowania użytkowników często rozmijają się z oczekiwaniami. Przekonujemy się o tym za każdym razem, gdy tworzymy kwartalne analizy trendów wyszukiwań związanych z marketingiem. Lepiej nie polegać więc na intuicji, tylko zdać się na profesjonalne narzędzia.

Analiza słów kluczowych w odpowiednich narzędziach to jeden z ważniejszych kroków tworzenia tekstów SEO. Nie wzbraniaj się przed wyszukiwarkami fraz, nawet jeśli doskonale znasz swoją branżę. Wręcz przeciwnie – eksperci w danej dziedzinie mogą przywyknąć do branżowych sformułowań nieznanych szerszej grupie odbiorców (targetowi). Być może na co dzień w pracy używasz terminu, który wydaje ci się powszechny i oczywisty – ale poza tym ekosystemem informacyjnym może istnieć wiele popularniejszych fraz. To właśnie one powinny cię zainteresować, jeśli chcesz tworzyć teksty pod SEO – a żeby je poznać, użyj wyszukiwarki słów kluczowych. Warto operować na sprawdzonych danych!

Urszula Żupnik, SEO Content Specialist

O doborze fraz oraz ich odpowiedniej implementacji na stronie przeczytasz więcej w artykule: Dobór słów kluczowych w SEO. Jak dobrać frazy i gdzie je umieścić na stronie? Czym w ogóle są słowa kluczowe?

Popularne wyszukiwarki słów kluczowych

Podstawowe narzędzie do wyszukiwania słów kluczowych to Google Keyword Planner, czyli planer słów kluczowych Google. Stworzono je przede wszystkim z myślą o reklamodawcach, którzy poszukują fraz do kampanii w Google Ads, ale powszechnie wykorzystuje się je również w SEO. Pozwala wyszukiwać słowa kluczowe powiązane z produktem, usługą lub stroną internetową. Dostarcza również dane na temat miesięcznej liczby wyszukiwań każdej z fraz.

Ponadto na rynku dostępnych jest wiele wyspecjalizowanych narzędzi SEO, które posiadają wyszukiwarki słów kluczowych. Najpopularniejsze to: 

Mechanizm działania większości tych platform jest podobny. Bazując na danych udostępnianych przez Google i inne wyszukiwarki internetowe, dostarczają informacji o popularności określonych fraz i generują listy powiązanych z nimi zapytań. 

Co ważne, wyszukiwarka słów kluczowych to zaledwie jedna z wielu funkcjonalności wymienionych narzędzi. Zarówno Ahrefs, Senuto jak i SEMrush, umożliwiają kompleksową analizę konkurencji, śledzenie trendów, badanie zawartości zarówno własnej strony, jak i konkurencyjnych witryn i wiele więcej. Wykorzystują w tym celu algorytmy, które tworzą indeksy stron internetowych, analizując ruch organiczny oraz prowadzące do nich linki. Szczegółowy sposób ich działania pozostaje tajemnicą handlową. 

Popularnym rozwiązaniem w temacie wyszukiwarek fraz kluczowym jest także Google Search Console. Bezpłatne narzędzie oferuje nam analizę fraz, na które już wyświetlają się nasze treści, a także wielu innych elementów, przez co pozwala na monitorowanie widoczności strony w wynikach wyszukiwania Google, informując o pozycjach stron dla konkretnych fraz kluczowych. Dzięki temu możemy analizować efektywność naszych strategii SEO i dostosowywać je w celu poprawy pozycji i osiągnięcia lepszej widoczności w organicznych wynikach wyszukiwania. Oprócz tego, Google Search Console dostarcza informacji na temat liczby kliknięć, wyświetleń i wskaźnika klikalności (CTR) dla poszczególnych fraz kluczowych, co pozwala ocenić, które z nich przynoszą najwięcej ruchu na stronę.

Google Search Console to obowiązkowe narzędzie dla każdego SEO-wca – przede wszystkim dlatego, że wskazuje oficjalne dane od Google’a, a nie estymacje, oraz pozwala na stosunkowo szybką interwencję w przypadku błędów na stronie czy spadków pozycji. Co więcej, jest darmowe i mało skomplikowane, więc wystarczy podstawowa wiedza, aby z niego korzystać. Chcesz sprawdzić stan indeksacji swojej domeny? Poznać średnią pozycję w SERP dla konkretnej podstrony? A może chcesz zoptymalizować content, ale nie wiesz, od czego zacząć? Użyj GSC – pomoże ci w tym i w wielu innych problemach!

Urszula Żupnik, SEO Content Specialist

Które wyszukiwarki słów kluczowych są darmowe?

Niestety większość wymienionych narzędzi jest płatna. Niektóre oferują jednak okresy próbne lub posiadają darmowe wersje z ograniczonymi funkcjami.

  • Google Keyword Planner – całkowicie darmowe narzędzie, aby z niego skorzystać, wystarczy założyć konto w Google Ads.
  • Google Search Console – bezpłatne narzędzie Google, które wymaga aktywnego konta Google.
  • Google Trends – świetne i całkowicie darmowe narzędzie do badania wyszukiwanych fraz kluczowych. Co prawda narzędzie nie pokaże nam średniej miesięcznej liczby wyszukań danej frazy, ale podpowie, jakie frazy są wpisywane do wyszukiwarki i jakie są trendy związane z nowo pojawiającymi się tematami. 
  • Ubersuggest – dostępna jest darmowa wersja platformy, ale dziennie można zweryfikować zaledwie 3 frazy. Bezpłatna jest również wtyczka, którą można wgrać do wyszukiwarki Chrome, aby widzieć, jak często wyszukiwane są frazy wyświetlające się wśród sugestii Google.  
  • KeywordTool.io – to narzędzie również jest dostępne w darmowej wersji, ale podobnie jak Ubersuggest posiada pewne ograniczenia – bez wykupienia subskrypcji nie pokazuje liczby wyszukań wyświetlanych fraz – są ułożone w kolejności od najpopularniejszej, ale nie wiemy, jak często użytkownicy wpisują je w okno wyszukiwarki. 
  • Moz Keyword Explore – z narzędzia można korzystać za darmo po wcześniejszej rezerwacji, ale miesięcznie można wyszukać tylko 10 fraz. 

Darmowe narzędzia do fraz kluczowych mogą być wystarczające dla mikroprzedsiębiorców, którzy chcą samodzielnie zadbać o pozycjonowanie swojej witryny. Gdy skala działalności jest większa, warto jednak rozważyć wykupienie subskrypcji lub współpracę z agencją SEO. Jeśli potrzebujesz pomocy w tym zakresie, skontaktuj się z nami. Już na wstępie przygotujemy kompleksowy audyt SEO Twojej strony i zarekomendujemy dalsze kroki.


Pamiętajmy, że sumienna i przeprowadzona zgodnie z najlepszymi praktykami analiza słów kluczowych to jeden z elementów skutecznej strategii SEO. Oprócz tworzenia contentu opartego na frazach kluczowych musimy pracować również nad warstwą techniczną SEO, pozyskiwaniem linków zewnętrznych i ciągłą analizą otoczenia biznesowego. Sukces SEO współcześnie gwarantują wielowektorowe działania oparte na holistycznych strategiach.

Maciej Orpik, SEO Team Leader

Sprawdź także, co to jest performance marketing oraz znajdź przepis na efektywny plan marketingowy.

Skontaktuj się z nami

mbridge@mbridge.pl

Udostępnij:

Szukasz wsparcia w digital marketingu? Porozmawiajmy!
Możemy Ci pomóc w zakresie digital marketingu?

Porozmawiajmy!