Remote work – jak radzimy sobie z pracą zdalną?

Większość z nas pamięta połowę marca 2020 roku, kiedy to całe branże zmieniały swoje podejście do pracy. Biura zamieniliśmy na mieszkania, a spotkania najczęściej odbywały się za pomocą Google Meet, Zooma lub Teams’a. Pracowniczy dress code zmienił się po prostu na sportowy dres, a my coraz głośniej mówiliśmy o istocie work-life balance. 

Od wydarzeń z 2020 roku minęło już sporo czasu. Obostrzenia, które były wprowadzane w tamtym czasie, zostały wycofane, ale wiele firm nadal utrzymuje formy pracy zdalnej lub pracy hybrydowej. Nasza agencja również postanowiła nie wracać do starych nawyków. 

Dlaczego podjęliśmy taką decyzję, omawiamy w poniższym artykule. 

Krótka historia zdalnej

Jak już wspomnieliśmy, o trybie remote work na ogromną skalę usłyszeliśmy na początku rozwijającej się pandemii. Warto jednak wspomnieć, że ten temat pojawiał się już dużo wcześniej. 

W 1962 roku brytyjska firma F International rozpoczęła program angażowania kobiet w usługi programistyczne, a prace te wykonywały one z domu. Sam termin, który brzmiał „telework” po raz pierwszy pojawił się na łamach „The Washington Post” dopiero dekadę później. 

Choć USA oraz Wielka Brytania spierają się o to, kto był prekursorem pracy zdalnej, zdecydowanie spopularyzował ją amerykański pisarz Alvin Toffler. W latach 80. zwrócił on szczególną uwagę na to w publikacji pt. „Trzecia fala”. Toffler był związany z tematami cyfrowej rewolucji, więc już wtedy przejawiał zainteresowanie wobec wykorzystywania mediów teleinformatycznych oraz sieci komputerowej do wykonywania swoich zawodowych zadań. Podobne znaczenie odniosła publikacja Francisa Kinsmana o tytule „The Telecomputers”. 

Rozmawiając o pracy zdalnej, zapominamy często o tym właśnie pojęciu, a termin ten został sprecyzowany w 1995 roku również przez Komisję Europejską. 

Według organu definicja brzmiała następująco: 

Definicja telepracy według Komisji Europejskiej z 1995 roku.

Internet zdecydowanie zrewolucjonizował to zjawisko, jednak warto pamiętać, że to nie pandemia wykreowała pracę zdalną. Jak najbardziej można stwierdzić, że ją spopularyzowała, ale ludzie, choć na mniejszą skalę, pracowali w tej formie już wcześniej.

Jak zmieniło się zainteresowanie pracą zdalną w ostatnich latach?

W Polsce, według PARP analizując 2019 rok do 2020 roku, procent osób pracujących zdalnie wzrósł z 4,6% do 8,9%. To niemal dwukrotny wzrost danych, a warto zwrócić uwagę na fakt, że takie samo zjawisko zaobserwowano prawie w całej Europie. 

W okresie ostatnich pięciu lat wzrost zainteresowania pracą zdalną łatwo dostrzec na wykresie, który dostępny jest w Google Trends po wpisaniu frazy „praca zdalna”. 

Zainteresowanie w ujęciu czasowym frazą „praca zdalna” na podstawie Google Trends.

W porównaniu do poprzednich lat możemy stwierdzić, że forma remote work nigdy wcześniej nie budziła takiego zainteresowania jak obecnie.

Blaski i cienie home office 

Praca zdalna pozwoliła na wdrożenie różnych rozwiązań ułatwiających pracę. Jednym z nich z pewnością był elastyczny czas pracy definiowany przez firmy. Do zalet można również zaliczyć brak potrzeby dojazdu do biura czy powrotu z niego w godzinach największych korków. 

Mówiąc krótko, ta forma, pozwoliła na większą swobodę w działaniu oraz oszczędność czasu, co było jednym z największych plusów wskazywanych przez pracowników w badaniach. 

Badanie firmy Antal i Corees Polska (grudzień, 2020) wykazało także, że efektywność pracy zdalnej według pracodawców była oceniana bardzo wysoko, bo aż 92% twierdziło, że jest ona dobra lub bardzo dobra.

Plusem było też poszerzenie obszaru podejmowania współpracy. Jednakowo pracodawcy, kandydaci, jak i klienci poprzez internetową komunikację mogli realizować nowe projekty na odległość. 

Co nie podlega wątpliwości to również to, że wzrosła konkurencyjność w branży. Agencje nie musiały się ograniczać już do obszaru działania firmy. Klienci czy specjaliści zaczęli podejmować współprace z dużo większej ilości lokalizacji, a to pozwoliło na działanie z najlepszymi. 

Co z wadami?

Do głównych minusów pracy zdalnej możemy zaliczyć obawy przed zatarciem granic pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Z początku nie było to najłatwiejsze, jednak w miarę upływu czasu większość zatrudnionych w ten sposób osób wypracowała swoje nawyki, które pozwoliły im zachować niezbędny w tym przypadku balans.

Wyzwaniem stała się także integracja zespołu, a co za tym idzie lojalność pracowników względem miejsca pracy, jednak i to nie pozostało bez odpowiednich narzędzi i rozwiązań. Integracja przeniosła się do świata online i pojawiły się zdalne spotkania całej firmy, co w przypadku spotkań na żywo było ciężkim przedsięwzięciem do skoordynowania. Nie zabrakło także rozrywek online — wspólne rozwiązywanie zagadek wirtualnych escape room’ów czy też zdalne kalambury świetnie sprawdzały się jako urozmaicenie spotkań. Budowanie relacji zespołu w świecie internetowym nie jest więc niemożliwe, jednak często wymaga więcej zaangażowania i kreatywności.

Praca zdalna w MBridge

Jeśli chodzi o początek pracy zdalnej w MBridge przypadł on podobnie jak w większości przypadków, na marzec 2020 roku.

W ciągu bardzo krótkiego czasu musieliśmy nauczyć się współpracować na odległość, bez straty na jakości naszych działań dla klientów. Dzisiaj możemy stwierdzić, że zdaliśmy ten trudny test i właśnie dlatego nie zrezygnowaliśmy z formy zdalnej nawet po wycofaniu obostrzeń rządowych.

Remote work to oczywiście ogromna zaleta dla zespołu. Duża ilość osób zwraca uwagę na oszczędność czasu, większą efektywność poprzez unikanie biurowych rozpraszaczy oraz większą możliwość rozwoju.

Aktualnie w MBridge mamy osoby z Warszawy, ale także Wrocławia, Gdańska, Poznania, okolicy Kielc oraz Mazur.

To pokazuje, że remote work przynosi korzyści nie tylko dla pracownika, ale również pracodawcy, który specjalistów do swojego Zespołu może szukać na zdecydowanie większym obszarze niż wcześniej. 

Oczywiście ta forma wymaga od nas samodyscypliny oraz konsekwencji. Wiele firm obawiała się, jak tempo realizacji zadań zmieni się, gdy przeniesiemy je z biur do domowego zacisza. Decydowały się one na wprowadzanie różnego rodzaju ewidencji czasu pracy, aby monitorować aktywność w pracy online. 

W MBridge zdecydowaliśmy się postawić na jeden z naszych filarów współpracy zespołowej – zaufanie. Chcąc zachować wszelkie wartości, które wypracowaliśmy od początku istnienia MBridge zdecydowaliśmy się na niestandardowy krok, który wyróżnia nas wśród innych.

Pomimo wdrożonej pracy zdalnej, nadal nie monitorujemy czasu pracy naszego zespołu. Rozwiązanie to zastosowaliśmy we wspólnym porozumieniu, bo większość osób chwali sobie taką formę współpracy. Zadaniowy tryb pracy pozwala na zdecydowanie większą elastyczność i jakość realizowanych działań. 

Jednym z największych wyzwań dla nas było i jest nadal to, aby nie stracić budowanej latami atmosfery. Jest to ewidentnie trudniejsze na odległość, kiedy brakuje interakcji przy biurowym ekspresie lub rzucanych żartów zza biurek. Aby dbać o to, nie zapomnieliśmy o potrzebach realnego kontaktu. Nie rezygnujemy więc z integracji offline. Przykładowo, ostatnio spotkaliśmy się przy okazji 5-lecia Mateusza, Tomka oraz Piotra w MBridge!

Home office weszło nam w codzienny tryb realizacji zadań, jednak nie towarzyszą nam w związku z nim obawy.

Potwierdza to również nasz Zespół, a to z jego zdaniem liczymy się najbardziej.

Co o pracy zdalnej myślą nasi specjaliści?

 

Dzięki temu, że w MBridge istnieje możliwość pracy zdalnej, łatwiej było mi podjąć decyzję o przeprowadzce z Warszawy do Gdańska. W innych realiach musiałaby się ona wiązać z koniecznością zmiany pracy. Tymczasem mogę nieprzerwanie pracować w agencji, z którą jestem związania od kilku lat. Bardzo doceniam ten przywilej. Praca zdalna oczywiście wymaga dyscypliny. Bywają też dni, gdy brakuje bezpośrednich interakcji z zespołem. Staram się jednak możliwie często odwiedzać koleżanki i kolegów, chociażby podczas cyklicznych integracji.

Joanna Żelazińska, Copywriter


Bardzo lubię pracować w formie zdalnej, bo łatwiej mi się skupić na zadaniach, kiedy jestem sama, a dodatkowo w przerwach mogę pogłaskać mojego pieska.

W MBridge ta forma sprawdza się świetnie dzięki dobrze zorganizowanej komunikacji z całym zespołem. Dzięki regularnym, zdalnym spotkaniom całej organizacji czuję, że jestem jej częścią i nic mnie nie omija.

Anna Szewczyk, Junior Web Analyst


Łukasz Rusek - Junior SEO Specialist

Jeśli chodzi o pracę zdalną w MBridge to oceniam ją na plus. Z mojego punktu widzenia praca jest bardziej efektywna, głównie przez brak konieczności dojazdów i powrotów z pracy. Często bywały one dla mnie irytujące, co negatywnie wpływało na moje nastawienie z samego rana.

Osobiście zawsze lubiłem pracę bezpośrednio z miejsca pracy, z racji kontaktu z ludźmi, jednak po przejściu na pracę zdalną w MBridge zauważyłem, że jakość tego kontakt nie zmieniła się i nadal jest on bardzo dobry. Nie widzę także problemów ze współpracą projektową. Osiągamy świetne efekty, nawet gdy pracujemy na odległość. Generalnie remote work jest według mnie bardzo dobrym rozwiązaniem i cieszę się, że mam możliwość pracy w takiej formie.

Łukasz Rusek, Junior SEO Specialist


Mogę śmiało powiedzieć, że praca zdalna to najlepsze co mnie spotkało. To ile możliwości otwiera ona jednakowo dla firm, pracowników oraz potencjalnych kandydatów jest niesamowite. Dzięki remote work mogę rozwijać się w świetnej firmie, pracować nad ciekawymi projektami i nadal mieszkać w ukochanym Wrocławiu. Oczywiście ważna jest samodyscyplina, jednak po wypracowaniu swoich nawyków podczas home office jestem pewna, że każdy w końcu doceni tę formę pracy.

Aleksandra Ziemba, Marketing Specialist

Jak widać, praca zdalna niesie ze sobą wiele dobrego, ale ma też kilka wyzwań w pakiecie. Wszystko zależne jest od charakteru firmy i osób w niej pracujących. 

Dobrze jest stworzyć ogólnofirmowe zasady, które będą klarowne dla każdego, co pozwoli usprawnić komunikację i pracę projektową. Warto też pracować nad własnymi nawykami i ustalać sobie schemat działań tak, aby nasza praca nie straciła na jakości, ani nie nadwyrężała naszego czasu prywatnego. 

Istota work-life balance jest w tym momencie niezwykle ważna, choć w branżach, które przeniosły swoją pracę do internetowego świata, zaczęła się przeplatać z nowym podejściem, którym jest work-life integration. 

Z pewnością można stwierdzić, że remote work wymusił na nas wiele zmian. Czy była to jedna z największych rewolucji w podejściu do pracy? Niektórzy zapewne tak powiedzą, jednak można przypuszczać, że jeszcze wiele zmian dopiero przed nami. Im bardziej elastyczni będziemy, tym łatwiej będzie nam się przystosować do zmieniającego się świata.

Skontaktuj się z nami

mbridge@mbridge.pl

Możemy Ci pomóc?

Porozmawiajmy!

Udostępnij:

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *