Znaczniki HTML

Na wygląd stron internetowych oprócz tradycyjnego tekstu wpływają znaczniki HTML. To specjalny tekst umieszczony podczas programowania w tzw. nawiasach ostrych, który umożliwia sterowanie wizualnym aspektem witryny. Znaczniki umożliwiają na przykład dobór kolorystyki poszczególnych elementów strony, wstawienie grafiki czy tabeli oraz formatowanie tekstu. Umieszczone w ramach znaczników dane są wykorzystywane przez roboty wyszukiwarek, które pobierają je, by dopasować wyniki wyszukiwania do zapytań użytkowników. 

Budowa znaczników HTML

Znaczniki HTML zawsze przybierają formę tekstu zamkniętego w zawiasach ostrych („<” i „>”). W całym języku HTML można rozróżnić znaczniki HTML pojedyncze i podwójne. Wielkość liter tekstu właściwie nie ma znaczenia choć przyjęło się, że programiści stosują najczęściej małą czcionkę. 

Najpopularniejsze znaczniki HTML

Język HTML jest tak szeroki, a ilość znaczników tak duża, że właściwie nie sposób zapamiętać ich wszystkich. Można je podzielić na tagi, które mają na celu uporządkowanie strony oraz takie, które bezpośrednio wpływają na jej wygląd. Oto kilka najpopularniejszych znaczników HTML:

  • <head> – znacznik, który gromadzi najważniejsze informacje o witrynie, istotne z punktu widzenia wyszukiwarek. 
  • <title> – zawiera tytuł strony, który wyświetla się w pasku przeglądarki oraz wynikach wyszukiwania Google.
  • <body> – zawiera całą zawartość strony internetowej, dostępną dla użytkowników. 
  • <html> – znacznik, w którym umieszczana jest cała zawartość dokumentu.

Skontaktuj się z nami

mbridge@mbridge.pl

Zobacz też: