HTTP

HTTP (z ang. Hypertext Transfer Protocol) to protokół pozwalający na komunikację pomiędzy klientem a serwerem, określając, w jaki sposób dane treści są przekształcane, udostępniane, a następnie odczytywane przez konkretny serwer. Protokół ten określany jest jako bezstanowy, co oznacza, że nie przechowuje żadnych danych. HTTP został stworzony w latach 90. XX wieku przez Tima Bernersa-Lee — brytyjskiego fizyka, programisty oraz współtwórcy usługi WWW.

Kto jest klientem?

Podczas komunikacji z serwerem klientem jest agent użytkownika, czyli np. program lub przeglądarka, które za pomocą HTTP określają formę żądań klienta i odpowiedzi serwera na te żądania. Hypertext Transfer Protocol poprzedza adres strony internetowej i nawet gdy jest omijany przez użytkowników, pojawia się automatycznie, określając sposób komunikacji z serwerem. Dla protokołu HTTP używane są ciasteczka (pliki cookies) pozwalające na gromadzenie danych na temat użytkowników odwiedzających określoną stronę.

Czym się różni HTTP od HTTPS?

HTTPS jest wersją szyfrowaną protokołu HTTP. Oznacza to, że w przypadku Hypertext Transfer Protocol Secure przesyłane dane są zabezpieczone przed przechwyceniem, odczytaniem i wprowadzaniem zmian przez inne osoby, dlatego zbieranie poufnych danych powinno się odbywać za pomocą bezpiecznego protokołu HTTPS.

Do czego służy HTTP?

HTTP jest używany do wykonywania szeregu różnych zadań np.:

  • Przeglądania stron internetowych przez przeglądarki.
  • Komunikowania się z serwisami internetowymi.
  • Pobierania różnorodnych plików jak obraz, dokumenty czy filmy.
  • Odtwarzania multimediów.
  • Przesyłania danych z formularzy takich jak logowanie, zamówienia czy rejestracja.

Skontaktuj się z nami

mbridge@mbridge.pl

Skontaktuj się z nami

mbridge@mbridge.pl