HTTPS

HTTPS to bezpieczny protokół przesyłania hipertekstu. Jego zadaniem jest szyfrowanie danych przesyłanych pomiędzy serwerem a użytkownikiem za pomocą protokołu SSL/TLS. Protokół umożliwia bezpieczne poruszanie się po stronach www, na których z różnych powodów pozostawiamy swoje dane o charakterze poufnym (numer PESEL, numer telefonu, adres). Przesyłane informacje są chronione przed przechwyceniem i edycją. 

Protokół HTTP, a HTTPS – czym się różnią? 

Podczas gdy protokół HTTP odpowiada za udostępnienie i przekonwertowanie treści dostępnych na danej witrynie, wariant HTTPS dodatkowo zabezpiecza nasze działania on-line. HTTPS jest, inaczej mówiąc bezpieczniejszą wersją stron HTTP. Użytkownicy stron, w których stosuje się HTTPS, są mniej narażeni na ataki hakerskie i kradzież danych. Jest to powód, dla którego protokół z końcówką „s” stosowany był głównie na witrynach należących do instytucji państwowych i bankowych oraz sklepów internetowych, oferujących możliwość płatności on-line. Dziś tendencja ta jest wzrostowa, a z protokołu HTTPS korzysta zdecydowana większość serwisów internetowych.

Pozycjonowanie stron z protokołem HTTPS

Witryny bez certyfikatu SSL są uznawane przez silniki Google za potencjalnie niebezpieczne. Taki komunikat wyświetla się internautom, co bezpośrednio przekłada się na spadek zaufania. Dla Google protokół HTTPS jest znakiem, że dana witryna dba o bezpieczeństwo danych swoich użytkowników. W dłuższej perspektywie może przełożyć się to na lepszą pozycję strony w wynikach wyszukiwania. 

Skontaktuj się z nami

mbridge@mbridge.pl