Czym się różni SEO od SEM?

SEO i SEM to terminy, które nie wszyscy kojarzą. Nawet ci, którzy są z nimi zaznajomieni, mogą mieć problem ze wskazaniem, czym się charakteryzują i jakie są różnice między SEO a SEM. Czym się wyróżniają i jak na siebie oddziaływują?

Potrzebujesz wsparcia we wdrożeniu i konfiguracji consent mode v2?

Czym jest SEM?

SEM to skrót od „Search Engine Marketing”, czyli marketingu w wyszukiwarkach internetowych. Często jest definiowany jako SEO + PPC – to oznacza, że składają się na niego wszystkie działania, które mają na celu wypromowanie strony internetowej w wynikach – zarówno te płatne, jak i organiczne (czyli naturalne). Jest to definicja poprawna, lecz książkowa – i mija się z potocznym rozumieniem tego terminu.

 

PPC z kolei to skrót od Pay-Per-Click, czyli „Płacisz za kliknięcie”. To rodzaj rozliczania za kampanię, w którym koszty ponosimy jedynie, gdy użytkownik kliknie w naszą reklamę zamieszczoną w internecie. Określenie dotyczy m.in. marketingu efektywnościowego.

 

W codziennych rozmowach marketingowców termin SEM zazwyczaj opisuje działania płatne w wyszukiwarkach rozliczane w modelu PPC. Nazw SEM i PPC często używa się naprzemiennie, przy czym to pierwsze to nazwa bardziej generyczna – odnosi się ogólnie do działań sponsorowanych jako gałęzi marketingu. W firmie lub agencji marketingu dział SEM w większości przypadków oznacza ten odpowiedzialny za kampanie płatne.

 

W MBridge wyżej wskazanymi działaniami zajmuje się dział Performance Marketingu. Nasze działania SEM charakteryzują się podejściem efektywnościowym. Podczas realizacji kampanii dla naszych Klientów duży nacisk kładziemy na realizację kluczowych wskaźników. W przypadku e-commerce jest to oczywiście sprzedaż, dla pozostałych klientów mogą to być np. leady. Kluczowe dla nas jest, żeby Klient po całym dniu pracy widział efekty naszych działań i był z nich zadowolony – mówi

Piotr Świniarski, Performance Marketing Manager.

 

SEM to o tyle bezpieczny rodzaj marketingu, że z góry zakładamy kwotę, którą wydamy. Budżet dostosowujemy też do własnych możliwości finansowych, dlatego z tego rodzaju działań korzystają nie tylko koncerny, ale także lokalne, dopiero raczkujące biznesy. Wyniki są przy tym widoczne bardzo szybko, jednak są one bezpośrednio uzależnione od kapitału – w momencie, w którym finansowanie kampanii się kończy, działania marketingowe także dobiegają końca.

 

Najpopularniejszym systemem reklamowym pozwalającym na wyświetlanie linków sponsorowanych jest Google Ads. Narzędzie to umożliwia tworzenie zaawansowanych kampanii. Płacimy dopiero wtedy, gdy ktoś kliknie w reklamę bądź spróbuje się skontaktować z naszą firmą, czyli ponosimy koszty, gdy osiągamy już pewien określony rezultat. W działania te wliczają się linki sponsorowane: do stron w wyszukiwaniach Google, produktowe, czyli prowadzące do konkretnych produktów, a także banery w sieci reklamowej Google promujące produkt lub firmę – zarówno te display, czyli widoczne jako reklamy graficzne na innych witrynach, jak i remarketingowe – reklamujące strony oraz produkty, którymi byliśmy wcześniej zainteresowani.

 

Zobacz też, na czym polega Edytor Google Ads.

Kampanie banerowe są rozliczane zarówno w modelu pay-per-click, jak i CPM (cost-per-mille), czyli płatnością za każde tysiąc wyświetleń. Reklamy te można znaleźć na witrynach należących do GDN, czyli Google Display Network – sieci reklamowej Google’a, w której zrzeszone są ponad 2 miliony stron.

Kampanie PPC realizowane mogą być także na Facebooku, LinkedIn, Twitterze i Yahoo. Na zachodnich rynkach popularne są również Bing Ads, czyli reklamy w wyszukiwarce Bing.com, a na wschodzie yandex.ru i baidu.com.

A czym jest SEO?

SEO to skrót od terminu „Search Engine Optimalization”, czyli optymalizacji stron pod wyszukiwarki internetowe. Oznacza działania, które mają na celu zwiększenie widoczności witryny w organicznych (bezpłatnych) wynikach wyszukiwania.

SEO składa się z dwóch rodzajów działań. Są to:

SEO on-page, czyli działania widoczne na stronie lub związane z jej budową, a więc odpowiednie meta title i meta description, które pojawiają się jako wynik w wyszukiwarce Google, wpływając bezpośrednio na uzyskiwaną pozycję ale również pomagające zwiększyć CTR – współczynnik klikalności (stosunek liczby kliknięć linku do liczby wyświetleń) naszego wyniku.

Oprócz tego w SEO on-page wlicza się również tworzenie wysokiej jakości treści (m.in. w ramach wewnętrznego bloga) oraz optymalizacja techniczna (m.in. poprawa kodu HTML, breadcrumbsy, tworzenie mapy witryny, naprawa błędów typu 404, definiowanie linków kanonicznych, poprawa szybkości ładowania się strony czy struktury strony i wewnętrznego przelinkowania, jak tworzenie odpowiednich anchor tekstów).


SEO off-page, czyli odnośniki prowadzące do naszej witryny. Dla Google stanowią one istotny czynnik rankingowy w ocenianiu strony, który bezpośrednio wpływa na pozycję domeny w wynikach wyszukiwania (przeczytaj o tym, co to jest pozycjonowanie). Skuteczne działania SEO opierają się w tym zakresie na stałej analizie nowych linków dotyczących naszej domeny, pojawiających się w internecie (czyli dbanie o jej reputację), ale również działania przyczyniające się do aktywnego pozyskiwania nowych, wartościowych odniesień i udostępnień.


SEO to gałąź marketingu, w której na efekty często trzeba czekać nawet kilka miesięcy. Ma jednak jedną znaczącą przewagę nad działaniami płatnymi – dobrze realizowana strategia SEO pozwala uzyskiwać stały wzrost ruchu organicznego, za który nie będziemy musieli bezpośrednio płacić (jak np. w ramach Google Ads). Dzięki temu pieniądze, które inwestujemy w działania SEO, z pewnością finalnie pozwolą nam na pozyskiwanie tańszego ruchu niż w ramach działań SEM. Pamiętajmy tylko, aby sięgać po działania white hat SEO.


Klasyfikacja działań w marketingu internetowym to niekiedy kwestia sporna, w której nie ma jednoznacznych odpowiedzi. W wyniku tego, iż jest to branża relatywnie nowa, ciągle się zmienia i ewoluuje. Ważniejsze niż konkretne definicje jest jednak rozumienie, na czym te działania polegają, jaki jest ich cel, czym się charakteryzują i jakie dają efekty. Właśnie dzięki takiemu podejściu będziemy w stanie zoptymalizować efekty działań marketingowych dla naszego biznesu.


Chcesz zacząć tworzyć skutecznie kampanie performance marketingowe? W pierwszej kolejności, warto przeprowadzić audyt analityki internetowej. Nie wiesz jak się za to zabrać? Skontaktuj się z nami i pozwól, aby Twojej witrynie przyjrzeli się specjaliści!

Przeczytaj też o SEO w Niemczech.

Udostępnij:

Możemy Ci pomóc w zakresie digital marketingu?

Porozmawiajmy!

Szukasz wsparcia w digital marketingu? Porozmawiajmy!