Ambasador marki – kto to jest brand ambassador? Co robi?

Jego działania wpływają na to, jak odbiorcy postrzegają daną markę. Czasem tylko on może skrócić dystans między marką a klientami. Kim jest ambasador marki? Jakie są jego zadania? Przed jakimi wyzwaniami staje? A także, czy dobry brand ambassador  jest wart kwot, które tak często szokują internautów? 

Kim jest ambasador marki?

Konsumenci chętniej wybierają produkty i usługi marek, które darzą sympatią. Problem w tym, że dużo trudniej sprawić, by polubili samo logo, hasło reklamowe lub produkt. O wiele szybciej dzieje się to w momencie, gdy lubią osobę, która kojarzy się im z daną marką. 

Dla przykładu możemy tutaj pomyśleć przez chwilę o banku ING. Dużo osób oczyma wyobraźni zobaczyło popularnego Marka Kondrata, z uśmiechem opowiadającego o tym, jak dobrze mieć tam konto. Odbiorcy utożsamiają bank z aktorem, którego znają i lubią. Cechy wynikające z wizerunku ambasadora przechodzą na markę, co zwiększa siłę brandu i buduje pozytywny odbiór w grupie docelowej.

Ambasador marki to osoba, której głównym zadaniem jest reprezentowanie firmy i wspieranie jej w dotarciu do nowych odbiorców. Zazwyczaj jest to osobowość znana i taka, która ma już zbudowaną społeczność skupioną wokół własnej osoby, przez co wykorzystuje swoją popularność, aby wpłynąć pozytywnie na wizerunek marki. W końcu praca brand ambassadora polega głównie na budowaniu świadomości marki wśród odbiorców, do których ma dostęp poprzez różnorodne kanały komunikacji. 

Sposób na dotarcie do grupy docelowej poprzez wiele ścieżek? Amplifying internetowy! A jeśli interesuje Cię wykorzystanie opinii twoich użytkowników przeczytaj o marketingu rekomendacyjnym.

Co istotne, ambasadorzy marek potrafią budować silne relacje z klientami i tworzyć niepowtarzalną atmosferę wokół marki. Współpraca z nimi opiera się na wzajemnym zaufaniu i zrozumieniu celów oraz wartości firmy. W praktyce oznacza to, że ambasador marki doskonale zna promowane produkty i potrafi je autentycznie zaprezentować. To właśnie to sprawia, że jego rekomendacje są bardziej przekonujące dla potencjalnych klientów. 

Ambasador a influencer – różnice

Ambasador marki to z reguły osoba znana i szanowana w swojej dziedzinie lub branży. Zwykle brand ambassador współpracuje z marką przez dłuższy okres i angażuje się w szeroki zakres działań, mających na celu budowanie świadomości danego biznesu oraz kształtowanie pozytywnego wizerunku marki.

Z kolei influencer wywiera wpływ na opinię swoich obserwatorów głównie za pośrednictwem mediów społecznościowych, takich jak Instagram, YouTube czy TikTok. Choć również może być traktowany jak ambasador marki, jeśli zostanie wybrany przez firmę, to jednak jego głównym celem jest często budowanie własnego wizerunku i prowadzenie aktywności promocyjnej na podstawie współprac z różnymi biznesami.

Ile zarabia ambasador marki? 

Im bardziej znana i popularna jest dana osoba, tym zazwyczaj wyższe są jej wymagania finansowe. Celebryci czy influencerzy o dużym zasięgu mogą żądać stawek nawet w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto jednak tutaj podkreślić, że wszystko będzie zależało od możliwości wpływów, jakie zyska marka w momencie wykorzystania wizerunku brand ambassadora. W podejmowaniu decyzji bardzo mocno liczą się przede wszystkim statystyki i dane. Finalny koszt poniesiony przez daną firmę może wcale nie być tak duży jak może się wydawać, gdy z jednej wysoko opłaconej współpracy zyskają dotarcie do grupy docelowej liczonej w setkach tysięcy potencjalnych klientów. 

 Co robi ambasador marki?

W ramach swojej misji ambasador promuje markę na różnych polach i bierze aktywny udział w komunikacji. Wykorzystuje do tego własne zasięgi, na przykład w mediach społecznościowych, a także możliwości, które daje mu firma oraz własny wizerunek. Kampanie reklamowe w telewizji i Internecie to tylko wierzchołek marketingowej góry lodowej.

Nie jest tajemnicą, że konsumenci chętniej sięgają po to, co sprawdzone i przetestowane. Ambasador marki powinien korzystać z produktów marki i dzielić się autentycznymi wrażeniami z pewną dozą naturalności, której oczekują od niego odbiorcy. Dla przykładu – ambasador marki odzieżowej nie musi zachwalać ubrań na każdym kroku. Wystarczy, że się w nich pokazuje i od czasu do czasu podkreśla korzyści, które sam z nich czerpie.

Kiedy marka wprowadza na rynek nowy produkt, warto żeby to brand ambassador zaprezentował go jako pierwszy. W ten sposób rozbudza się ciekawość konsumentów oraz tworzy autentyczny i pozytywny obraz produktu, co przybliża odbiorców do decyzji o zakupie.

W ramach swojej misji ambasador promuje markę na różnych polach i bierze aktywny udział w komunikacji. Działania ambasadora marki powinny wykraczać również poza Internet. Jego obecność na wydarzeniach branżowych, udział w sponsorowanych przez markę działaniach charytatywnych oraz aktywna komunikacja zmniejszają dystans między odbiorcami a marką.

Podsumowując, głównymi zadaniami brand ambassadora możemy określić między innymi:

 1. Reprezentację marki – ambasador marki jest głosem i twarzą firmy, który reprezentuje jej wartości, misję i wizję. Poprzez swoje działania i postępowanie, ambasador buduje pozytywny wizerunek i zaufanie klientów.
 2. Promocję produktów i usług – brand ambassador angażuje się w promocję produktów i usług firmy poprzez udział w kampaniach marketingowych, udostępnianie treści na mediach społecznościowych oraz udział w wydarzeniach promocyjnych.
 3. Tworzenie treści – w przypadku osoby prowadzącej swoje własne kanały, może być ona content creatorem dla marki i tworzyć unikalne treści, które promują firmę i jej produkty w sposób atrakcyjny i przyciągający uwagę. Mogą to być przykładowo recenzje produktów, poradniki czy historie związane z marką.
 4. Angażowanie społeczności – ambasador marki buduje i utrzymuje relacje z klientami oraz konsumentami firmy poprzez aktywną interakcję na platformach społecznościowych, udzielanie odpowiedzi na pytania i komentarze oraz uczestnictwo w dyskusjach związanych z marką.

Dokładny zakres tego, co robi ambasador marki, określa umowa.

Jak wybrać ambasadora marki?

Wybór ambasadora marki to kluczowy krok, który zależy od wielu czynników,  w tym między innymi celów marketingowych, strategii marketingowej firmy, a także od dostępnych kanałów marketingowych, środków i budżetu na promocję. Za najważniejsze jednak można uznać uwzględnienie wiarygodności i spójności z wartościami firmy. 

Osoba wytypowana na ambasadora powinna posiadać pewne punkty wspólne z marką. Nie musi to być aktywność w tej samej branży. Dobrze sprawdzą się cechy, z których znana jest ta osoba, a które są pożądane dla danej firmy i pasują do jej archetypu marki.

Wiele firm kierowanych chęcią szybkiego dotarcia do grup docelowych decydowało się w przeszłości na współpracę z osobami, które nie zostały przez nie zweryfikowane pod kątem spójnego podejścia do kierowanych w komunikatach deklaracji. Dopiero na późniejszych etapach działań okazywało się, że jedna i druga strona ma absolutnie różne podejście, do kluczowych kwestii społecznych, a to wywoływało lawinę negatywnych komentarzy oraz utratę wiarygodności w oczach odbiorców. Takim przykładem może być sytuacja, w której influencer, który na każdym kroku mówił o swoim zaangażowaniu w ochronę zwierząt, zdecydował się na promocję marki, która swoje produkty testuje właśnie na zwierzętach. Może także wydarzyć się sytuacja odwrotna, kiedy to na przykład marka produkująca wegańskie kosmetyki nawiąże współpracę z ambasadorem, który jest fanem łowiectwa.

Wybierając brand ambassadora, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim:

 • cele biznesowe organizacji, 
 • specyfikę rynku,
 • informacje o grupie docelowej. 

W komunikacji ambasador marki pełni rolę pomostu między organizacją a jej klientami. Reprezentuje ją wśród odbiorców i daje im poczucie, że podziela ona ich wartości oraz punkt widzenia. Wizerunek ambasadora musi być spójny i wiarygodny. Dzięki temu komunikacja marketingowa jest skuteczna i przekonująca, co przekłada się na stopień realizacji założonych celów biznesowych.

Kto najczęściej wybierany jest na ambasadora marki?

 1. Celebryci – wiele marek decyduje się na współpracę z celebrytami, takimi jak aktorzy, piosenkarze czy sportowcy, którzy zdobyli uznanie i popularność w swojej dziedzinie. Ich obecność może przyciągać uwagę i zainteresowanie nowych odbiorców, a ich pozytywny wizerunek może promować markę w oczekiwany sposób.
 2. Influencerzy – osoby, które mają duży wpływ na swoich obserwatorów w mediach społecznościowych, są często wybierane jako ambasadorzy marki. Ich autentyczność i zaangażowanie mogą przyczynić się do budowania zaufania i lojalności wśród klientów.
 3. Specjaliści – eksperci w danej dziedzinie lub branży mogą być idealnymi brand ambassadorami, szczególnie jeśli ich wiedza i doświadczenie są zbieżne z oferowanymi przez markę produktami lub usługami. Ich autorytet może wpłynąć pozytywnie na postrzeganie marki jako wiarygodnej i profesjonalnej.
 4. Pracownicy – osoby zatrudnione w firmie, które znają jej produkt lub usługę, często okazują się świetnymi ambasadorami marek. Ich entuzjazm i zaangażowanie mogą przyczynić się do budowania pozytywnego wizerunku firmy, zarówno wśród klientów, jak i społeczności biznesowej. 

Jakie wyzwania stoją przed ambasadorem marki?

Występowanie jako ambasador marki to nie tylko uściski dłoni i chwytliwe TikToki. To właśnie na niego spada ciężar komunikacji podczas kryzysu wizerunkowego. Ambasador użycza swojej wiarygodności, żeby ugasić pożar. Korzysta z faktu, że jest o wiele bliżej odbiorców niż przedstawiciele firmy.

Sprawdź, dlaczego ambush marketing może wywołać kryzys Twojej marki.

Ambasador musi doskonale znać ofertę marki. Do jego zadań zalicza się zwiększanie świadomości konsumentów, edukowanie ich oraz dzielenie się wiedzą.

Misja ambasadora nie kończy się wraz z zejściem z planu zdjęciowego lub opuszczeniem konferencji. Reprezentuje on markę swoją postawą przez cały czas – poprzez codzienną aktywność w mediach społecznościowych, działania zupełnie niezwiązane z brandem, a nawet poprzez działalność zawodową.

Postaw na współpracę z brand ambassadorem!

Brand ambassador odgrywa kluczową rolę w budowaniu i promowaniu wizerunku marki oraz w kreowaniu zaangażowanej społeczności klientów. Poprzez swoje działania i zaangażowanie, ambasadorzy marki mogą przyczynić się do wzrostu sprzedaży, zwiększenia lojalności klientów oraz utrwalaniu pozytywnego wizerunku firmy. Wybór odpowiednich ambasadorów marki i efektywne wykorzystanie ich potencjału może przynieść znaczące korzyści dla firm.

Model biznesowy, który zyskuje na coraz większej popularności? Zobacz na czym polega D2C (direct to customer).

Udostępnij:

Szukasz wsparcia w digital marketingu? Porozmawiajmy!
Możemy Ci pomóc w zakresie digital marketingu?

Porozmawiajmy!