Team Building w zespole pracującym zdalnie: klucz do sukcesu i efektywności firmy

Team building bywa deprecjonowany i utożsamiany wyłącznie z imprezami integracyjnymi, ale w praktyce jest to znacznie szerszy termin. W team buildingu nie chodzi o to, aby pobawić się na koszt pracodawcy, ale realnie zadbać o relacje i atmosferę w zespole, a w efekcie jego efektywność. Jest to szczególne wyzwanie dla firm, które umożliwiają pracę zdalną. Czy pracownicy znający się wyłącznie z wideokonferencji są w stanie tworzyć zespół? Jak ich zintegrować? Sprawdźmy to! 

Czym jest Team Building?

Team building to proces, polegający na zacieśnianiu więzi między grupą ludzi o różnych zdolnościach, doświadczeniach i osobowościach. Głównym celem team buildingu jest poprawa komunikacji między członkami zespołu, zwiększenie efektywności i skuteczności pracy, a także budowanie poczucia wspólnoty i zaufania między pracownikami.

W przypadku firm pracujących zdalnie team building staje się jeszcze bardziej kluczowy, ponieważ brak fizycznego kontaktu między członkami zespołu może prowadzić do izolacji, ograniczonej komunikacji i braku zaangażowania. W takim przypadku tym bardziej warto inwestować w różnorodne działania team buildingowe, które pomogą sprostać tym wyzwaniom.

Team Building dla firm pracujących zdalnie – jak to robić?

Jedną z najważniejszych zmian we współczesnym środowisku pracy jest upowszechnienie się pracy zdalnej. Podczas pandemii COVID-19 dla wielu stała się ona koniecznością, jednak po zniesieniu obostrzeń, niektórzy właściciele firm postanowili kontynuować remote work. Decyzja ta otwiera wiele możliwości, ale jednocześnie stawia przed managerami mnóstwo przeszkód.

Team building dla firm pracujących zdalnie to nie tylko okazja do zabawy. Przede wszystkim jest to inwestycja w rozwój zespołu i poprawę efektywności pracy. Dzięki wykorzystaniu odpowiednich narzędzi i budowaniu atmosfery zaufania można osiągnąć znakomite wyniki wykonywanych zadań, a do tego robić to w przyjemnym nastroju panującym w firmie. Jak więc do tego podejść? 

Z pomocą przychodzi nam świat technologii, który oferuje mnóstwo możliwości dla firm pracujących zdalnie. Platformy do wideokonferencji, komunikatory online i specjalne aplikacje do organizacji team buildingowych działań są ogromnym ułatwieniem. Dzięki nim można nie tylko tworzyć interaktywne i angażujące wydarzenia, które połączą pracowników, mimo fizycznego oddalenia, ale także wspierać codzienną komunikację. 

Kluczowa jest również atmosfera w zespole. Remote work nierzadko wprowadza nieufność i izolację między pracownikami. Warto zatem skupić się na budowaniu atmosfery zaufania, gdzie każdy czuje się swobodnie wyrażając swoje opinie i pomysły, bez obawy o negatywne komentarze ze strony zespołu. W tym przypadku team building powinien również wspierać relacje między pracownikami i umożliwiać lepsze poznanie się nawzajem.

Nie zapominajmy o tym, aby na bieżąco pozyskiwać opinie i sugestie od pracowników. W końcu nasze działania są skierowane do zespołu, a ich głównym celem jest rozwój oraz większy komfort pracy. Bez sprawdzenia tego, co się sprawdza i czego właściwie oczekują ludzie, których zatrudniamy, nigdy nie zrozumiemy w pełni ich oczekiwań.

Team building online – przykłady

Wirtualne spotkania teamowe

Regularne spotkania online pozwalają członkom zespołu na wymianę pomysłów, dzielenie się postępami i wyzwaniami oraz wzajemne wsparcie. Spotkania te mogą mieć charakter biznesowy, ale warto także organizować luźniejsze rozmowy, które pomogą lepiej poznać się nawzajem.

Zdalne warsztaty i szkolenia

Organizowanie online warsztatów i szkoleń to szansa na rozwój całego zespołu i dodatkowa okazja do integracji. Nie każde tego typu wydarzenie musi dotyczyć pracy. Pracownicy mogą również dzielić się swoim hobby, inspirując w ten sposób kolegów i koleżanki. 

Gry i zadania online

Wykorzystanie interaktywnych gier i zadań online, które wymagają współpracy i strategii to świetny sposób na rozwijanie umiejętności zespołowych. Kilka pomysłów? 

  • Quiz Wiedzy o Firmie – quiz związany z historią, wartościami i celami firmy. To okazja na lepsze poznanie firmy, zrozumienie jej misji i znaczenia roli w organizacji.
  • Wirtualne Gry – nie tylko stacjonarnie można spędzać czas na zabawie. Zespoły online mogą korzystać z wielu platform, które pozwalają na wspólne wykonywanie zadań, rywalizację czy też rozwiązywanie zadań. To doskonały sposób na rozwijanie umiejętności komunikacyjnych i rozwiązywania problemów. Przykładem takiej gry może być escape room online. 

Zdalne imprezy integracyjne

Organizacja wirtualnych imprez, takich jak spotkania kawowe czy lunch online to szansa na swobodne spędzenie wspólnie czasu i okazja do niezobowiązujących rozmów.

Wyzwania Teamowe

Wyzwania, które pozwalają pracować razem nad rozwiązaniem problemu lub wykonaniem konkretnego zadania, motywują do kontaktu, współpracy i kreują nowe okazje do rozmów, wzmacniając więzi między pracownikami. 

Sposoby MBridge na zgrany zespół Marketing Experts

W MBridge wprowadziliśmy hybrydowy model pracy, a wielu specjalistów pracuje w 100% zdalnie. Do naszego zespołu dołączyły osoby z całej Polski, dlatego oprócz tradycyjnych integracji staramy się wdrażać nowe inicjatywy, które umożliwiają nam budowanie relacji online. 

Stałym punktem naszego miesiąca jest wspólne, zdalne spotkanie całej firmy, czyli GEMB(a). Nazwa to jednocześnie akronim, którego rozwinięcie to Gremium Ekspertów MBridge, jak i nawiązanie do japońskiej filozofii kaizen, gdzie gemba oznacza serce firmy. Dzięki takim zebraniom każdy jest na bieżąco, z tym co dzieje się w agencji i jaki jest status poszczególnych projektów. GEMB(a) zapewnia jednolitość i dobry przepływ informacji nie tylko wewnątrz działów, ale także pomiędzy nimi.

Oprócz spotkań całej firmy działy spotykają się również na cotygodniowych statusach. Dzięki temu współpraca jest łatwiejsza, a przepływ informacji płynny co tym bardziej podnosi efektywność w pracy projektowej przy sprawach klientów. 

W ostatnich miesiącach prowadzimy również sportową grywalizację – MBridge Sport & Marketing Experts. Polega ona na rejestrowaniu pokonanych dystansów w jeździe na rowerze czy też w biegach i kolekcjonowaniu jak najdłuższej sumy zdobytych kilometrów. Korzystamy w tym celu z kanałów komunikacjach do wzajemnej motywacji, a żeby jeszcze bardziej wzmocnić zaangażowanie w wyzwania, wdrożyliśmy nagrody za najlepsze wyniki.

Podsumowując, team building jest kluczowym elementem w budowaniu silnych i zgranych zespołów, zarówno w firmach pracujących tradycyjnie, jak i zdalnie. Dla firm działających online team building stanowi nieoceniony sposób na zacieśnienie więzi między pracownikami, podniesienie efektywności i skuteczności pracy oraz zwiększenie zaangażowania.

Różnorodne działania, takie jak wirtualne spotkania, gry, warsztaty czy wyzwania mogą być dostosowane do specyfiki firmy i potrzeb zespołu. Inwestycja w team building to inwestycja w ludzi, która przynosi długofalowe korzyści w postaci zadowolonych, zaangażowanych i efektywnych pracowników. Dlatego warto poświęcić czas i środki na rozwijanie tej ważnej sfery organizacji.

Skontaktuj się z nami

mbridge@mbridge.pl

Udostępnij:

Szukasz wsparcia w digital marketingu? Porozmawiajmy!
Możemy Ci pomóc w zakresie digital marketingu?

Porozmawiajmy!