Java

Całkiem możliwe, że słyszałeś już nazwę Java i bynajmniej nie kojarzy ci się ona z tropikalną wyspą. I słusznie – odnosi się ona do języka programowania, który jest podstawą wielu aplikacji, z których korzystasz w życiu codziennym. Korzystasz z LinkedIn i Gmaila, a po pracy lubisz urządzić sobie mały seans na Netfliksie? Serwisy te, jak i wiele innych, zostały stworzone właśnie w Javie. Co to za język programowania?

Co to jest Java? Do czego służy?

Java została stworzona w 1995 roku przez grupę programistów, której przewodził James Gosling. Jest ona obiektowym językiem programowania – co to oznacza? Pisany w Javie (lub innym tego typu języku) program składa się z tzw. obiektów, które komunikują się ze sobą, aby wykonać określone zadanie. Java oparta jest na klasach – każda z nich zawiera określone obiekty, czasem także dane i metody.

To jeden z najpopularniejszych języków programowania ogólnego przeznaczenia – jest niezależny od platformy, dlatego bez problemu działa w większości najczęściej używanych systemów operacyjnych, np. Windows, macOS czy Linux. Java jest używana zarówno do tworzenia aplikacji internetowych, jak i tych działających w systemach wbudowanych. Z napisanych w Javie programów korzystają takie urządzenia jak laptopy, smartfony, a nawet konsole. 

Jakie zalety ma Java?

Java niesie ze sobą wiele korzyści – od szybkości tworzenia programu po przenośność i wieloplatformowość. Kodu napisanym w tym języku nie trzeba rekompilować oddzielnie pod każdy z systemów. To rozbudowany język, który oferuje wiele dodatkowych bibliotek. Niestraszne są mu nawet najbardziej zaawansowane aplikacje i narzędzia. Dużym plusem jest prostota użytkowania i dostępność wielu publikacji tworzonych dla początkujących programistów.

Jeśli zainteresował się temat programowania, przeczytaj również o tym jak dbać o bezpieczeństwo swoich stron w naszym artykule o certyfikacie SSL

Skontaktuj się z nami

mbridge@mbridge.pl

Zobacz też: