CDN

CDN (Content Delivery Network) – sieć serwerów, które zlokalizowane są na całym świecie, a których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa i szybszego dostarczania danych użytkownikom, niezależnie od tego gdzie aktualnie się znajdują. CDN pozwala na ładowanie zasobów strony www z najbliżej znajdującego się serwera, co znacznie skraca czas oczekiwania na załadowanie witryny www. Włączenie witryny do sieci CDN to korzystne rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku stron i aplikacji, które dostarczają swoje treści globalnie i nie ograniczają się do jednego kraju. To popularne rozwiązanie jest wykorzystywane przez takich gigantów jak Netflix czy Amazon.

Jak działa CDN?

Można powiedzieć, że sieć CDN jest pośrednikiem pomiędzy zasobami stron www a użytkownikami. Po przyłączeniu się do sieci dane z serwera głównego są pobierane, przechowywane i systematycznie synchronizowane. Strona może dzięki temu korzystać z fizycznie najbliżej znajdujących się serwerów, przez co czas jej ładowania realnie się skraca, a użytkownikowi ukazują się najbardziej aktualne informacje. 

Czy warto korzystać z CDN?

Choć już niemal połowa stron internetowych obsługiwana jest przez CDN to rozwiązanie nie jest dla każdego. W przypadku ściśle zlokalizowanych stron internetowych wdrożenie go nie przyniesie korzystnych efektów. Jeśli więc jesteśmy w posiadaniu mocno osadzonej pod względem lokalizacji witryny, a zdecydowana większość użytkowników to mieszkańcy tego samego regionu, nie warto tego robić. Co innego w przypadku, gdy strona, którą prowadzimy, ma zasięg międzynarodowy i zależy nam, by dostęp do niej mieli użytkownicy z każdego krańca świata. 

Skontaktuj się z nami

mbridge@mbridge.pl

Zobacz też: