Adres IP

ADRES IP (ang. Internet Protocol) to unikalny numer, który nadawany jest wszystkim urządzeniom elektronicznym przypisanym do sieci komputerowej. Jego funkcję można porównać do roli kodu pocztowego czy adresu. IP umożliwia lokalizację i identyfikację danego urządzenia wśród miliardów innych. Obecnie stosowane są dwa rodzaje adresów IP: IPv4 i IPv6.

IPv4 – co to takiego?

IPv4 powstał w latach 80. kiedy jeszcze nie podejrzewano, że popularność Internetu spowoduje popyt na miliardy urządzeń elektronicznych, które będą się z nim łączyć. Protokół ma długość 32 bitów i pozwala na utworzenie (tylko) około 4 miliardów adresów. Choć jest to liczba ogromna, to nie była w stanie sprostać zapotrzebowaniu, które generowała stale rosnąca liczba urządzeń i dość szybko się wyczerpała. Taki stan rzeczy spowodował potrzebę stworzenia nowego protokołu o większych możliwościach. W konsekwencji powstał więc IPv6. 

IPv6 – najnowsza wersja protokołu ID

IPv6 to najnowsza wersja protokołu internetowego. Ma długość 128 bitów i jest w stanie stworzyć niemal nieograniczoną ilość nowych adresów IP. Nowa wersja posiada też lepszą ochronę przed atakami hakerskimi, podczas których hakerzy między innymi podejmują próby podszywania się pod innego użytkownika. 

Skontaktuj się z nami

mbridge@mbridge.pl