UX

UX (z ang. doświadczenie użytkownika) to wszystkie wrażenia, jakich doświadcza użytkownik, korzystając z danego produktu. Określenie odnosi się głównie do stron internetowych, aplikacji lub urządzeń elektronicznych. UX pozwala nie tylko sprecyzować odczucia osób poruszających się np. po danych domenach, ale także sprawdzić, czy mechanizm nawigacji jest na tyle intuicyjny, że strona realizuje wyznaczone zadania. Reasumując, UX ukazuje, jak działa i prezentuje się dany portal, serwis lub sklep online.

Kiedy i jak powstało UX?

W kontekście interakcji człowiek-komputer pojęcie to funkcjonowało od lat 70 XX wieku i miało na celu projektowanie oprogramowania, a później serwisów internetowych w taki sposób, by odzwierciedlały myślenie logiczne człowieka. W wyniku połączenia inżynierii z psychologią poznawczą zaczęły powstawać pierwsze rozwiązania, które użytkownicy odbierali jako pozytywne doświadczenia.

Czym jest UX design?

User experience design polega na projektowaniu produktów tak, aby interakcja z nim dostarczała użytkownikowi jak najwięcej pozytywnych doświadczeń. Według zasad UX strona internetowa, aplikacja czy oprogramowanie powinny wyróżniać bodźce, zachęcające do dalszego korzystania z produktu np. wysoka estetyka, dobrej jakości grafika, funkcjonalność czy w pełni intuicyjny sposób obsługi.

Czym zajmuje się UX desinger?

UX desinger zajmuje się projektowaniem w taki sposób, by brać pod uwagę wrażenia, jakie odczuwa użytkownik podczas korzystania z danej strony czy aplikacji. Jego celem jest przede wszystkim analiza potrzeb odbiorców w sposób pozwalający na poprawę funkcjonalności produktu.

Skontaktuj się z nami

mbridge@mbridge.pl