Przeglądarka internetowa

Przeglądarka Internetowa (ang. web browser) – to rodzaj oprogramowania, które pozwala na swobodne korzystanie ze stron www dostępnych w sieci internetowej. Dzięki temu narzędziu mamy możliwość przeglądać zawartość serwisów internetowych z każdego miejsca na ziemi. Wystarczy stabilne połączenie z Internetem i odpowiednio zainstalowane oprogramowanie. Do najpopularniejszych przeglądarek internetowych możemy zaliczyć Google Chrome, Firefox Microsoft Edge, Internet Explorer czy Opera.  

Jakie funkcje oferują przeglądarki www? 

Głównym zadaniem wszystkich przeglądarek Internetowych jest umożliwianie użytkownikom przeglądania treści, które zawarte są w Internecie. Przeglądarki pobierają dane z milionów stron www, a następnie wyświetlają je na ekranach użytkowników. Funkcjonalności przeglądarek jednak cały czas się zwiększają. Dzięki systematycznym aktualizacjom nowoczesne przeglądarki umożliwiają swobodny dostęp do historii przeglądanych stron czy chociażby korzystanie z menedżera zakładek. Dzisiejsze przeglądarki możemy też swobodnie personalizować, decydując o instalacji wtyczek, motywach czy dostępnych rozszerzeniach.  

Jak działa przeglądarka www?

Przeglądarki internetowe w większości przypadków komunikują się z serwerem za pomocą protokołów HTTP albo HTTPS. Oprogramowanie przeglądarki pobiera zawartość danej witryny i wyświetla ją na ekranie użytkownika. Sama przeglądarka traktuje strony www jak plik źródłowy. Do ich tworzenia wykorzystuje się języki: HTML, CSS lub JavaScript.

Skontaktuj się z nami

mbridge@mbridge.pl

Zobacz też: