Joomla

Systemy CMS to jeden z prostszych i łatwiejszych sposobów na stworzenie witryny – jeśli kiedykolwiek się tym zajmowałeś, pewnie potrafisz wymienić kilka z nich. Czy w tym gronie znalazła się Joomla? Ten CMS został już wyprzedzony pod względem popularności przez takie systemy jak WordPress, WIX czy Squarespace. Obok Drupal jest jednym z najstarszych platform tego typu, jednak wciąż jest wart uwagi. Do czego może ci posłużyć Joomla?

Joomla – co to za system?

Joomla należy do szerokiego grona systemów CMS – platform, które służą do zarządzania treścią. To darmowe narzędzie do tworzenia witryn internetowych. Możesz w nim:

  • zarządzać stroną internetową i jej podstronami,
  • tworzyć i edytować artykuły we wbudowanym edytorze tekstu,
  • dołączać do treści zdjęcia i inne materiały multimedialne,
  • instalować szablony stron i tworzyć własne,
  • modyfikować wygląd witryny, np. decydować o położeniu elementów, takich jak nawigacja, czat, sekcja komentarzy itd.

Początki Joomli sięgają 2001 roku, jednak swoją światową premierę miała 4 lata później. Dziś jest nieco zapomnianym systemem CMS, który wyprzedziły już rozwiązania o wiele nowocześniejsze i prostsze w obsłudze. Mimo to Joomla ma kilka zalet, które możesz rozważyć, jeśli stoisz przed wyborem CMS.

Joomla – zalety i wady systemu

Niewątpliwie dużym plusem Joomli jest jej dostępność z kodem open source, a także brak opłat. Jednak jest tu haczyk – część rozwiązań w tym systemie (np. określone wtyczki) często bywają płatne. Użytkownicy, którzy wcześniej mieli do czynienia z innymi CMS-ami, mogą szybko zorientować się, że jest on nieco trudniejszy w obsłudze. Co w takim razie może przemówić za Joomlą? Na przykład liczne pluginy, prosta instalacja i aktualizacja, a do tego rozbudowany system narzędzi, który może przypaść do gustu bardziej zaawansowanym użytkownikom.

Jeśli zarządzasz witryną lub pracujesz nad projektem strony internetowej, sprawdź jak optymalizować grafiki do artykułów.

Skontaktuj się z nami

mbridge@mbridge.pl

Zobacz też: