UI

UI (ang. User Interface – interfejs użytkownika) to przestrzeń spotkania się człowieka z maszyną (komputerem, smartfonem), która służy nawiązaniu komunikacji między dwoma podmiotami. W praktyce termin ten oznacza sposób zaprojektowania interfejsu w różnego typu witrynach, aplikacjach czy sklepach internetowych. Dobry UI cechuje się intuicyjnością, prostotą i przewidywalnością. UI przekłada się bezpośrednio na doświadczenia użytkownika (UX).

Jakie są cechy dobrego interfejsu użytkownika (UI)?

Dobrze zaprojektowany interfejs będzie klarowny w swojej budowie i przyjemny w obsłudze, dzięki temu użytkownik z łatwością wejdzie w interakcję z aplikacją lub stroną internetową. Interfejs musi na równi charakteryzować się funkcjonalnością, jak i atrakcyjną warstwą wizualną – uzyskanie balansu między dwoma cechami to klucz do skutecznego UI. 

Cechami, które warto wziąć pod uwagę, jeśli mówimy o dobrym UI są m.in.:

  • jasny i niewykluczający żadnej grupy społecznej język;
  • spójność stylu interfejsu – zalecane jest, aby wszystkie elementy do siebie pasowały;
  • operowanie niezbyt ciemnymi, ale za to kontrastowymi barwami – poszczególne części muszą być dobrze widoczne, a przy tym pasować do estetyki strony czy aplikacji;
  • wyposażenie witryny w czytelny font – od 18 do 20 pt;
  • użycie odpowiedniej ilości przestrzeni (oddechu) – poruszanie się po interfejsie powinno być swobodne itd.

UI a UX – czym się różnią? Jakie mają podobieństwa?

UI skupia się raczej na wyglądzie interfejsu i odczuciach, jakie budzi u użytkownika, natomiast UX (ang. User Experience) zajmuje się sposobami, w jakie dana osoba będzie wchodziła z nim w interakcje. Właściwie stworzony interfejs prowadzi do zwiększenia zadowolenia u użytkownika, a w efekcie wykonania przez niego pożądanych akcji.

Skontaktuj się z nami

mbridge@mbridge.pl