Hosting

Hosting – przestrzeń na serwerze, którą wynajmują właściciele poszczególnych domen. Dzięki niemu strona internetowa jest dostępna 24 h na dobę, każdy może ją odwiedzać i przeglądać zasoby. Wybór odpowiedniego hostingu jest bardzo ważny z punktu widzenia właściciela strony www. Od niego zależy płynne działanie witryny, a co za tym idzie wyniki finansowe. Dzięki hostingowi możemy przetrzymywać w sieci nie tylko strony www, ale również pocztę e-mail oraz pliki w chmurze. 

Co to jest hosting?

Zakładając stronę internetową musimy stanąć przed wieloma dylematami, m.in. przed wyborem domeny i hostingu. Są to dwa kluczowe elementy każdej strony internetowej. Podczas gdy domena jest adresem strony www sam hosting stanowi przestrzeń na serwerze, którą wynajmujemy, by inni użytkownicy Internetu mogli korzystać z naszych zasobów. Jest on niezbędny do prawidłowego działania strony i prowadzenia biznesu w sieci. Dzięki hostingowi możemy precyzyjnie kontrolować jakie treści są widoczne dla użytkowników, a co pozostaje naszym prywatnym zasobem. 

Hosting, a serwer

Hosting to pojęcie nierozerwalnie połączone z serwerem. Serwerem nazywamy komputer, który jest stale podłączony do Internetu  i posiada określoną przestrzeń, którą może dzielić się z innymi użytkownikami. Taki komputer wyróżnia się określonymi parametrami, które zapewniają jego wydajność. Powinien spełniać też wszystkie wymogi bezpieczeństwa. Kontrolę nad sprawnym działaniem serwera pełni jego administrator (właściciel). Jakie są typy serwerów hostingowych?

  • Hosting współdzielony – najbardziej popularny typ hostingu. Jest to usługa w ramach której poszczególni właściciele stron internetowych wynajmują część przestrzeni na danym serwerze.
  • Serwer VPS – czyli prywatny wirtualny serwer z własnym adresem IP. Usługa nadal opiera się na wynajęciu określonej przestrzeni na serwerze wspólnym z tą różnicą, że usługodawca tworzy dla nas odrębną wirtualną maszynę. 
  • Serwer dedykowany – jak sama nazwa wskazuje jest to serwer w całości należący do jednej domeny i w pełni mu poświęcony. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie z punktu widzenia wydajności i niezależności działania.

Skontaktuj się z nami

mbridge@mbridge.pl

Zobacz też: