Domena internetowa

Domena internetowa to przyjazny dla użytkownika unikalny adres używany do identyfikowania i odnajdywania takich zasobów znajdujących się w sieci jak poczta e-mail, serwer czy strona www. Nazwa domeny jest niepowtarzalna, dzięki czemu korzystając z niej, można znaleźć ściśle określone zasoby znajdujące się w Internecie. Każda domena internetowa jest powiązana z hierarchicznym systemem nazw sieciowych (DNS), której zadaniem jest tłumaczenie nazwy domeny na adres IP zrozumiały dla urządzeń.

Z czego składa się domena internetowa?

Domena internetowa składa się z nazwy oraz rozszerzenia domeny. Nazwa może zawierać do 63 znaków (litery, cyfry, podkreślenia), ale bez spacji, znaków specjalnych czy polskich znaków diakrytycznych. Rozszerzenia określają rodzaj strony internetowej lub organizację ją obsługującą i są z reguły odgórnie ustalane. Dzielą się na globalne (np. .com, .net), narodowe (np. .pl, .uk, .fr), regionalne (np. .waw.pl, .mazury.pl) oraz funkcjonalne – wskazujące na konkretne przeznaczenie strony (np. .edu, .gov).

Jak wybrać rozszerzenie domeny?

Wybierając domenę internetową należy zwrócić uwagę na kilka czynników istotnych dla właściwego funkcjonowania witryny, co pomoże zwiększyć jej widoczność w Internecie. Nazwa domeny powinna być:

  • Krótka, ale rzeczowa –zbyt długie nazwy są trudniejsze do zapamiętania, co może wiązać się z większymi trudnościami w odnalezieniu strony.
  • Intuicyjna – pozwalająca od razu zorientować się tematyką zamieszczoną w witrynie. Z reguły najczęściej jest to nazwa firmy nawiązująca do profilu działalności.
  • Zawierać słowa kluczowe uściślające czym firma się zajmuje, albo jakiej lokalizacji dotyczy np. „Mazowsze”, „transport”.
  • Prosta i łatwo wpadająca w ucho, dzięki czemu łatwiej będzie przypomnieć sobie jej nazwę nawet po jakimś czasie.

Skontaktuj się z nami

mbridge@mbridge.pl