Czym jest e-commerce i jakie są jego rodzaje?

Obecnie większość firm decyduje się na prowadzenie swojej działalności w sieci.  Powód jest jeden – rośnie popularność e-commerce. Według raportu Gemius w 2017 r. około  50 proc. internautów dokonało zakupów online, zaś rok później było to już 56 proc. użytkowników. Czym jest więc e-commerce, jakie są jego rodzaje oraz zalety?

Tradycyjne sposoby zawierania transakcji oraz dokonywania płatności powoli odkładamy do lamusa. Teraz do zrobienia zakupów wystarczy komputer, tablet, smartfon i połączenie z internetem, a za pomocą kilku kliknięć możemy kupić to, czego potrzebujemy. O e-commerce’ach (podobnie jak o jeszcze nowszym zjawisku m-commerce) mówi się coraz częściej – w kontekście sprzedaży i marketingu interaktywnego czy marketingu mix, ale również podczas codziennych rozmów. Instynktownie wiemy, co oznaczają – tłumacząc z angielskiego, jest to e-handel, czyli handel elektroniczny. Termin ten obejmuje wszystkie transakcje pieniężne, które zawieramy przez internet. Używa się go w kontekście sklepów internetowych, ale także kantorów wymiany walut, zakładów bukmacherskich oraz szeroko rozumianej bankowości online.

E-commerce to pojęcie, które w zależności od relacji pomiędzy podmiotami możemy podzielić na kilka rodzajów:

  • B2B (Business to Business, czyli od biznesu do biznesu) to handel pomiędzy dwoma firmami. Taka relacja zachodzi, gdy np. sklep detaliczny kupuje produkty od hurtowni.
    Sprawdź w tym kontekście, czym jest marketing handlowy
  • B2C (Business to Customer, czyli od biznesu do klienta) to handel pomiędzy firmą, a klientem. Taka relacja ma miejsce, gdy osoba prywatna kupuje produkt w sklepie internetowym.
  • C2C (Customer to Customer, czyli od klienta do klienta) to handel między dwoma osobami prywatnymi. Taki model biznesu zachodzi, gdy osoba prywatna kupuje produkt od użytkownika, który nie jest przedsiębiorcą, np. na aukcji internetowej czy portalu ogłoszeniowym.
  • C2B (Customer to Business, czyli od klienta do przedsiębiorcy) to model biznesu, w którym firma kupuje produkt od konsumenta. Dość rzadko spotyka się ten rodzaj transakcji, zachodzi ona wtedy, gdy np. przedsiębiorca kupuje coś od użytkownika prywatnego na portalu aukcyjnym.

Co to jest e-business?

E-business czy w wersji polskiej e-biznes, odnosi się do działań internetowych, takich jak elektroniczne przetwarzanie zamówień, zarządzanie procesem dostaw czy relacjami z klientami. E-commerce zawiera się w e-businessie – jest, więc jego częścią składową.

Są dwa rodzaje e-biznesu:

  • brick and click – odnoszący się do biznesów, które sprzedają swoje usługi lub produkty online, ale mają też swoje fizyczne biura lub sklepy, gdzie również oferują swoje artykuły,
  • pure play odnosi się do firm zajmujących się jednym, określonym rodzajem produktu lub usługi. W tradycyjnym biznesie jest to np. fabryka, która jedynie wytwarza produkty – nie zajmuje się ich projektowaniem ani sprzedażą. W przypadku e-commerce’ów chodzi o sklep, który działa jedynie online.

Co ważne, do działań e-businessowych zaliczają się również  procesy, które nie są zależne od internetu – mogą odbywać się pomocą intranetu, czyli sieci komputerowej w organizacji (np. wszystkie komputery działające na serwerze danej korporacji) oraz extranetu, czyli zamkniętej sieci komputerowej łączącej dane organizacje lub organizację i klientów biznesowych, w przeciwieństwie do e-commerce’u, który jest uzależniony od połączenia z siecią internetową.

E-commerce – jakie ma zalety?

W związku z rosnącą popularnością sprzedaży online, po cichu zadajemy sobie pytanie – może warto założyć własny internetowy biznes? To rozwiązanie z pewnością ma wiele zalet, zwłaszcza gdy porównamy je z tradycyjnym modelem handlowym.

Przede wszystkim sklep stacjonarny generuje koszty w postaci lokalu użytkowego. Jeśli chcemy, aby nasz biznes dobrze prosperował, powinniśmy wybrać atrakcyjną lokalizację, co dodatkowo zwiększa nakład pieniężny, który musimy „wyłożyć” na początek. Potrzebujemy również pracowników, którzy będą sprzedawać nasz towar. Biznes online rozwiązuje ten problem – sprzedaż zazwyczaj jest wysyłkowa. Przedsiębiorca musi jedynie znaleźć przestrzeń, w której będzie przechowywać swoje produkty. Często jednak sprzedający zaopatruje się w artykuły dopiero po dokonaniu sprzedaży, dzięki czemu nie potrzebuje nawet magazynu.

Kolejną zaletą prowadzenia biznesu online jest to, że można pracować wszędzie tam, gdzie jest połączenie z internetem. Pozwala to na np. łączenie obowiązków domowych z rozwijaniem swojego e-commerce’u. Właściciel ma nienormowane, dopasowane do swoich potrzeb godziny pracy, zaś klienci mogą dokonywać zakupu 24h na dobę przez 7 dni w tygodniu, co jest dla nich znacznym udogodnieniem.

E-commerce to gałąź handlu o mnóstwie zalet, stale umacniająca swoją pozycję na rynku. Warto rozumieć, na czym polega i czym się różni od e-businessu. Świadomość tego, jak działają e-commerce’y opłaca się nie tylko klientom, którzy mogą zaoszczędzić pieniądze, ale i przedsiębiorcom, którzy powinni rozważyć rozszerzenie swojej działalności handlowej o sprzedaż internetową.

Chcesz wyprzedzić konkurencję na rynku handlu elektronicznego? Warto dowiedzieć się, czym jest strategia penetracji, a także jak opinie e-commerce wspierają biznes.

Jak badać wydajność strony internetowej? Przeczytaj o KPI w e-commerce.

 

Skontaktuj się z nami

mbridge@mbridge.pl

Udostępnij:

Możemy Ci pomóc w zakresie digital marketingu?

Porozmawiajmy!

Szukasz wsparcia w digital marketingu? Porozmawiajmy!