Jak poprawnie stworzyć opis produktu w sklepie internetowym?

Opisy produktów w sklepach internetowych mają za zadanie przede wszystkim zachęcić odwiedzającego do zakupu, ale również sprowadzić na naszą stronę potencjalnych klientów z wyszukiwarki Google. Dlatego warto poświęcić ich przygotowaniu więcej niż chwilę, aby finalny materiał był w stanie realizować te cele.

Jak stworzyć poprawny opis?

Tworząc opisy produktów musimy mieć na uwadze, że użytkownik nie ma szans porozmawiać bezpośrednio ze sprzedawcą tak jak w sklepie stacjonarnym. Dlatego w tekście powinniśmy zawrzeć wszelkie niezbędne informacje, które zachęcą odwiedzającego do zakupu naszego artykułu.

W tworzeniu opisu warto posługiwać się językiem korzyści, tzn. opisywać, co zyska konsument, gdy zakupi nasz produkt. W czym nasz produkt mu pomoże? Jakie czynności mu ułatwi? Co uzyska w zamian? Umieszczenie tych informacji w treści jest bardzo istotne, gdyż odbiorca może dzięki temu zwizualizować sobie zyski płynące z zakupu. W efekcie przychylniej odbiera nasz artykuł i jest bardziej skłonny go zakupić.

  • Prosty oraz zrozumiały styl pisania

Tekst promujący produkt musi być zrozumiały dla przeciętnego człowieka, dlatego unikajmy stosowania specjalistycznego słownictwa, którym posługują się jedynie ludzie z branży. Wystrzegajmy się również nadmiernego zachwycania się oraz bezpośredniego namawiania do zakupu – zbyt nachalna reklama jedynie zrazi potencjalnego konsumenta do zakupów w naszym sklepie. Pamiętajmy również o pisaniu tylko konkretnych informacji, bez zbędnego rozwlekania, oraz o odpowiedniej długości tekstu. Rekomendujemy, aby zawierał on od 600 do 800 znaków. Wyjątek stanowią nietypowe opisy produktów, które oprócz suchych faktów na temat sprzedawanych artykułów, zawierają historię mająca przekonać klienta do zakupu. Tego typu treści nie sprawdzą się jednak wszędzie. Mogą zadziałać w sklepie z ekskluzywnymi herbatami lub kosmetykami naturalnymi, ale na stronie z narzędziami budowlanymi będą jedynie odciągać uwagę od kluczowych informacji.

  • Precyzyjność przekazu

Przy tworzeniu tekstu warto być precyzyjnym oraz przedstawiać tylko prawdziwe informacje. Umieszczanie fałszywych danych pisząc opisy produktów oraz przesadne wychwalanie może przełożyć się na wzrost liczby zwrotów produktów do naszego sklepu. Przedstawiając produkt, zacznijmy od jego największych zalet, stopniowo wprowadzajmy dane techniczne, a w ostatnim akapicie zawrzyjmy elementy, które mogą przyczynić się do wzrostu sprzedaży, np. informacje o ciekawym opakowaniu produktu czy o darmowych akcesoriach brandowych.

Wpływ na precyzyjność przekazu mają również działania z zakresu USP produktu.

  • Pozycjonowanie

Od dawna wiadomo, że content is king. Jednak nie należy zapominać o pozycjonowaniu − pisanie unikalnych i merytorycznych tekstów jest jednym z ważniejszych czynników ocenianych przez roboty Google. Dlatego też w opisach produktów warto używać słów kluczowych. Pamiętajmy także o zachowaniu odpowiedniej struktury tekstu, czyli podziale na akapity, zdecydowanie ułatwi to czytanie materiału użytkownikowi. Warto jednak zachować umiar – nienaturalne użycie tych elementów może zrazić użytkownika do zakupu.

Prócz linkowania wewnętrznego z odpowiednimi anchor tekstami do bloga warto również odsyłać odwiedzających do innych produktów znajdujących się na naszej stronie internetowej. Dzięki temu poza zwiększeniem sprzedaży nasza witryna będzie łatwiejsza w użyciu dla użytkowników oraz przyjazna dla robotów Google. Warto również na stronie danego artykułu zamieszczać boksy z produktami np. tego samego producenta lub tymi, które uzupełnią nasze wyposażenie, np. na stronie z sukienką koktajlową umieśćmy również informację, że istnieje też możliwość zakupienia eleganckich butów.

  • Przyjazny URL

Istotne pod kątem SEO są przyjazne oraz poprawne sformułowanie adresu URL. Nie warto używać niezrozumiałych i długich ciągów cyfr oraz znaków, które nic nie powiedzą użytkownikowi oraz robotom wyszukiwarki. Dlatego też warto postawić na przyjazne adresy, które mówią, na jaką stronę zostanie przekierowany użytkownik po kliknięciu w link.

  • Elementy graficzne

Nieodzownym elementem, o którym musimy pamiętać, tworząc opisy produktów, są ich zdjęcia. Większość użytkowników to wzrokowcy, dlatego powinniśmy skupić się na atrakcyjnym przedstawieniu artykułu – najczęściej wybierane są fotografie, a ostatnio coraz popularniejsze staje się również wideo produktowe. Zadbajmy o dobrą jakość prezentacji, warto również pokazać produkt z różnych perspektyw, np. z góry lub z lewej. Warto zastosować inną koncepcję niż popularne zdjęcia na białym tle – pokażmy produkt w użyciu, np. buty na stopach osoby czy słuchawki w uszach.

Podsumowując, możemy zauważyć, że kluczem do stworzenia dobrego, a przede wszystkim skutecznego opisu produktów jest postawienie się w sytuacji klienta. Musimy pamiętać, że tekst opisujący produkt musi być wyczerpujący i odpowiadać na ewentualne pytanie potencjalnego klienta. Warto poświęcić więcej czasu na stworzenie materiału − zwiększy to szanse na sprzedaż towaru. Zwróćmy również uwagę, aby treść była zgodna z zasadami SEO, to bardzo istotne przede wszystkim dla robotów wyszukiwarki.

Chcesz zwiększyć sprzedaż w swoim sklepie internetowym? Nasza agencja pomoże Ci wdrożyć strategię SXO, dzięki której wzrośnie ilość transakcji, wartość koszyka oraz konwersja!

Zachęcamy również do przeczytania o strategii penetracji rynku.

 

Skontaktuj się z nami

mbridge@mbridge.pl

Możemy Ci pomóc?

Porozmawiajmy!

Udostępnij:

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *