Deeplink — co to jest głębokie linkowanie?

Deep linki są odpowiedzią na potrzeby użytkowników, którzy oczekują szybkiego dostępu do konkretnych informacji o produktach i usługach. Dla nich deep linking to oszczędność cennego czasu, a dla marek stosujących głębokie linkowanie, szansa na osiągnięcie wyższej konwersji i lepszych wyników sprzedażowych. Sprawdź, dlaczego jeszcze warto używać deep linków w kampaniach marketingowych.

Co to jest deep link?

Deep linki to specjalne odnośniki, które przenoszą użytkowników bezpośrednio do konkretnej treści w aplikacji mobilnej lub na stronie internetowej z pominięciem strony głównej. 

Dzięki temu użytkownicy mogą szybko dotrzeć do interesujących ich informacji, produktów lub usług bez konieczności przeszukiwania całej witryny, lub aplikacji. Głównym celem deep linków jest zapewnienie szybszego dostępu do bardziej szczegółowych treści.

Co to jest deferred deep link?

Deferred deep link, czyli odroczony deep link pozwala użytkownikom na dotarcie do określonej treści w aplikacji mobilnej, nawet jeśli nie mają jej jeszcze zainstalowanej na swoim urządzeniu. Deferred deep linki działają w ten sam sposób co klasyczne deep linki, ale z jednym, dodatkowym etapem. 

Kiedy użytkownik kliknie odroczony deep link, zostanie najpierw przekierowany do odpowiedniego sklepu z aplikacjami, aby pobrać i zainstalować aplikację. Po jej zainstalowaniu i otwarciu użytkownik zostanie automatycznie przeniesiony do konkretnej lokalizacji w aplikacji, do której link początkowo miał go zaprowadzić — stąd nazwa „odroczony”.

Dlaczego warto używać deep linkingu?

Deep linki są narzędziem, które warto wdrożyć w swoich kampaniach marketingowych online z kilku istotnych powodów:

  1. Deep linki dostarczają lepsze doświadczenie użytkownikom. Szybkie przejście do konkretnych treści sprawia, że korzystanie z aplikacji lub witryny jest bardziej intuicyjne.
  2. Deep linki zapewniają użytkownikom precyzyjne informacje, które są im w danej chwili potrzebne, pomijając zbędne kroki.
  3. Szybki dostęp do pożądanych treści poprawia zaangażowania i retencję użytkowników. Użytkownicy, którzy szybko odnajdują to, czego szukają, są mniej skłonni do opuszczenia aplikacji lub witryny.
  4. Deferred deep linki mogą skierować nowych użytkowników do aplikacji, co pomaga w jej promocji i zwiększa liczby pobrań.
  5. Kierowanie użytkowników bezpośrednio do odpowiednich produktów lub usług zwiększa prawdopodobieństwo dokonania zakupu, czyli konwersji, lub innej akcji, na której nam zależy.
  6. Deep linki mogą znacznie poprawić skuteczność kampanii marketingowych, kierując użytkowników bezpośrednio do istotnych treści.

Jak działają deep linki?

Takie linki przybierają różne formy i można je dodawać do różnych kanałów, jak strony internetowe, e-maile, SMS-y, reklamy i media społecznościowe.

Deep linki składają się również z kilku kluczowych części, o których warto wiedzieć:

  • schematu, który określa, jaka strona lub aplikacja powinna zostać otwarta. W przypadku tej drugiej może to być standardowy schemat „http” lub niestandardowy, zaczynający się od nazwy aplikacji lub witryny;
  • hosta i ścieżki, które określają dokładną lokalizację, gdzie użytkownik zostanie przeniesiony po kliknięciu linku;
  • identyfikatora pakietu aplikacji, czyli unikalnego identyfikatora aplikacji, zwykle tworzonego przy użyciu domeny internetowej w odwrotnej kolejności (źródło).

Deep linki mogą również zawierać parametry śledzenia, które pozwalają na monitorowanie i analizowanie zachowań użytkowników. Wtedy mamy do czynienia z contextual deep linking, czyli głębokim linkowaniem kontekstowym.

Jak działają deep linki w praktyce? 

Wyobraź sobie, że otrzymujesz SMS-a z promocją na ulubione danie w aplikacji do zamawiania jedzenia. Klikasz link w wiadomości i zamiast otworzyć stronę główną aplikacji, link przenosi Cię bezpośrednio do strony zamówienia tego konkretnego dania, które jest objęte promocją.

Jeśli jednak nie masz zainstalowanej aplikacji do zamawiania jedzenia, kliknięcie linku przenosi Cię najpierw do Google Play lub App Store, gdzie możesz pobrać aplikację. Po zainstalowaniu i otwarciu aplikacji, zamiast szukać dania od nowa, aplikacja automatycznie przenosi Cię do strony zamówienia tego promocyjnego dania, które chciałeś zamówić. Dzięki temu możesz szybko skorzystać z promocji i zamówić ulubione jedzenie bez zbędnych kroków.

Czy deep linking ma jakieś ograniczenia?

Chociaż deep linki posiadają wiele zalet i są stosunkowo proste do wprowadzenia w kampaniach marketingowych, jak wiele innych treści w Internecie, są narażone na ataki z zewnątrz.

Według Redfox Security, jednym z głównych problemów jest przechwytywanie deep linków przez złośliwe aplikacje, co prowadzi do oszustw phishingowych. Użytkownicy są wówczas przekierowywani na fałszywe strony, gdzie mogą nieświadomie podać swoje poufne informacje. Deep linki mogą być również podatne na przechwytywanie danych, jeśli nie są odpowiednio zabezpieczone, co może prowadzić do nieautoryzowanego dostępu do kont użytkowników. To również stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa danych osobowych.

Dodatkowo niewłaściwie skonfigurowane deep linki mogą prowadzić do przechwytywania ruchu, gdzie inne aplikacje mające wzorce popularnych linków, przekierowują użytkowników do własnych, a to skutkuje utratą ruchu i potencjalnych dochodów dla oryginalnych aplikacji (źródło). 

Deep linking a utrzymanie zainteresowania użytkowników

Obecnie deep linki stanowią kluczowy element w projektowaniu doświadczeń użytkownika (UX design). Deep linking zwiększa płynność i intuicyjność interakcji użytkownika z aplikacją lub witryną internetową, zwłaszcza na urządzeniach mobilnych. Pozwalają one użytkownikom szybko i bezpośrednio dotrzeć do konkretnych treści lub funkcji, co jest szczególnie istotne w przypadku użytkowników smartfonów, którzy często oczekują natychmiastowego dostępu do informacji w podróży lub w szybkim tempie życia codziennego. 

Sprawdź, czym jest m-commerce oraz jak reklama w social mediach wspiera reklamę marek.

Udostępnij:

Możemy Ci pomóc w zakresie digital marketingu?

Porozmawiajmy!

Szukasz wsparcia w digital marketingu? Porozmawiajmy!