Protokół FTP

Internet pełen jest informacji zapisanych w postaci plików: obrazów, materiałów video, plików tekstowych czy stron www. Protokół FTP – inaczej Protokół przesyłania plików – umożliwia ci zarówno ich przesyłanie, jak i pobieranie w dowolnym czasie i miejscu, w którym się znajdujesz. Możesz też z jego pomocą udostępnić swoje pliki innym użytkownikom.

Protokół FTP – co to i jak działa?

Protokół FTP (ang. File Transfer Protocol) to inaczej Protokół przesyłania plików. Używa się go do dwukierunkowego transferu plików między serwerem a komputerem użytkownika – umożliwia on łatwe przesyłanie lub pobieranie pliku z dowolnego miejsca. Protokół FTP daje ci także możliwość zdalnego zarządzania plikami z twojego komputera – od strony internetowej w systemie CMS po folder ze zdjęciami z ostatniego urlopu.

Protokół FTP ma dwie podstawowe funkcje:

  • przesyłanie plików z komputera na serwer, czyli upload,
  • pobieranie plików z serwera na komputer, czyli download.

FTP ma również dwa tryby, zwane aktywnym i pasywnym. W trybie aktywnym użytkownik może edytować pliki i wprowadzać w nich dowolne możliwe zmiany na swoim komputerze. W trybie pasywnym zaś po prostu ściąga je z serwera na swoje urządzenie.

Dlaczego warto korzystać z protokołu FTP?

Dzięki protokołowi FTP możesz – w zależności od twoich zamiarów – pozostać anonimowy lub autoryzować wprowadzone w plikach zmiany. Protokół przesyłania plików działa też o wiele szybciej niż tradycyjne ściąganie plików za pośrednictwem strony internetowej, ponieważ ma wyższą prędkość transmisji danych.

Jak skorzystać z tego protokołu?  Protokół FTP jest dostępny w większości systemów operacyjnych i przeglądarek internetowych. Do przesyłania danych na serwer warto pobrać przeznaczony do tego, najczęściej darmowy program (np. ShareFile, FileZilla czy WinSCP).

Skontaktuj się z nami

mbridge@mbridge.pl