Open source

Open Source (Open-source software) to oprogramowanie z nieodpłatną licencją na kopiowanie, modyfikowanie i analizowanie w celu ciągłego ulepszania produktu. Jego oryginalny kod źródłowy jest szeroko dostępny dla społeczności programistów, którzy stale nanoszą na niego kolejne zmiany, dzięki czemu produkt rozwija się szybciej i bardziej efektywnie. Oprogramowanie OSS pozwala bazować na sprawdzonych rozwiązaniach, dzięki czemu różnego rodzaju aplikacje nie są pisane od zera. 

Open Source w praktyce

Definicja to jedno, a jak zastosowanie Open Source wygląda w praktyce? Na szczęście dokładnie tak samo. Programista, który ma dostęp do oprogramowania o charakterze OSS może zmieniać je w dowolny dla siebie sposób i dopasowywać do własnych potrzeb. Dzięki temu program jest stale analizowany przez rzesze profesjonalistów, zmienia się i z dnia na dzień staje coraz lepszy. 

Jakie są zalety oprogramowania OSS?

Oprogramowanie Open Source ma wiele zalet, spośród których warto wyróżnić: 

  • Stały rozwój – z otwartych licencji Open Source często korzystają pasjonaci, którzy testują na nich swoje autorskie pomysły i stale je udoskonalają. Tak powstałe zupełnie nowe linijki kodu mogą być później wykorzystywane do dalszych prac nad jego rozwojem. Wszystko to sprawia, że szybkość prac stale rośnie i jest oparte o rzetelną analizę. 
  • Szybka weryfikacja – w związku z tym, że kod aplikacji OSS jest analizowany przez wielu doświadczonych programistów jednocześnie bardzo szybko można znaleźć w nim ewentualne błędy czy luki. Co więcej, programiści sami je usuwają i ulepszają. 
  • Wielkie możliwości – ilość możliwych modyfikacji kodu źródłowego jest praktycznie nieograniczona. 

W skutecznym rozwoju oprogramowania Open Source kluczową rolę odgrywa zaangażowana społeczność, która będzie stale nad nim pracować i rozwijać. Im bardziej popularne dane oprogramowanie, tym mniejsze ryzyko, że prace nad jego rozwojem zostaną zatrzymane. 

Skontaktuj się z nami

mbridge@mbridge.pl