Komenda cache

Komenda cache to operator, który stosuje się w trakcie wyszukiwania stron www w wyszukiwarce. Dzięki niemu mamy możliwość zobaczyć ostatnio zaindeksowaną wersję strony, nawet jeśli w danej chwili adres jest niedostępny. Dzieje się tak, ponieważ komenda „cache” korzysta z zasobów wyszukiwarki, a nie aktualnych zasobów danej strony www. Właśnie dlatego możemy zobaczyć treści, pomimo wystąpienia problemów i bez konieczności oczekiwania na ich naprawienie. 

Komenda „cache” – do czego służy? 

Komenda „cache” nie jest powszechnie wykorzystywana, ale może okazać się bardzo przydatna w momencie kiedy strona www z jakichś przyczyn jest niedostępna, a zależy nam na dotarciu do zawartych na niej materiałów. Cache powoduje, że naszym oczom wyświetla się ostatnio zaindeksowana wersja strony www.

Jak sprawdzić cache danej witryny? 

Ostatnio zaindeksowaną przez boty wersję strony www można sprawdzić na dwa sposoby. Są one równie proste i tak samo skuteczne. 

  • Wyszukiwanie z operatorem „cache”

To popularna i prosta metoda. Wystarczy kliknąć w pasek przeglądarki i poprzedzić nazwę domeny komendą „cache” (cache:nazwadomeny). Po zatwierdzeniu polecenia zostaniemy przeniesieni na ostatnio zaindeksowaną wersję witryny.

  • Korzystanie z przeglądarki internetowej

Drugi sposób wykorzystuje możliwości przeglądarki Google. Należy wpisać nazwę strony, której szukamy w polu wyszukiwania, a w momencie gdy wyświetli się lista wyników najechać kursorem myszy na mały trójkącik przy adresie URL i wybrać opcję „Kopia”.  

Skontaktuj się z nami

mbridge@mbridge.pl