Favicon

Favicon (skrót od ang. favorite icon) to element graficzny, wypracowana ikona strony internetowej, która wyświetla się na pasku przeglądarki oraz karcie otwartej strony www. Favicon nie jest przypadkowym znaczkiem, a zazwyczaj elementem szerzej zakrojonej strategii identyfikacji wizualnej marki, który ułatwia odnalezienie witryny wśród wielu innych otwartych kart w przeglądarce. Favicon w większości przypadków wyświetla się po lewej stronie paska adresu przeglądarki.

Favicon – jakie pełni funkcje?

Ikona favicon pełni wiele istotnych funkcji. Znaczek pozwala na odróżnienie danej strony www spośród wielu innych i nadaje jej unikalnego charakteru, przez co można łatwiej ją rozpoznać. Dobrze przemyślana ikona, która jest spójna z identyfikacją wizualną marki, jest narzędziem, które pozwala budować spójny wizerunek brandu. Wykorzystanie favicon na stronie www korzystnie wpływa też na User Experience, dzięki czemu użytkownicy mogą chętniej na nią wracać. Wykorzystanie favicon jest też korzystne z punktu widzenia SEO. Przeglądarki internetowej plasują strony z ikonami wyżej niż te, które są ich pozbawione.

Jak zrobić favicon?

Ze stworzeniem favicon poradzi sobie każdy program graficzny. Wystarczy, że wybraną grafikę, tekst czy zdjęcie zapiszemy w formacie .ico i rozmiarze 512 × 512 pikseli. Podczas projektowania należy pamiętać, że w praktyce ikony wyświetlają się, jako bardzo małe znaczki, stąd nie każda grafika będzie czytelna.

Skontaktuj się z nami

mbridge@mbridge.pl