Captcha

Bywa tak, że zanim pobierzemy plik lub obejrzymy materiał wideo, musimy rozwiązać kilka łamigłówek lub wykonać zadanie, polegające na przykład na dopasowaniu do siebie elementów. To właśnie CAPTCHA, czyli technika, dzięki której system może zweryfikować, że po drugiej stronie łączy znajduje się człowiek, nie maszyna. I choć przez nią korzystanie z zasobów nie zawsze jest tak płynne i szybkie, jak byśmy tego chcieli, to ma ona niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo w sieci.

CAPTCHA – co to jest i gdzie możesz ją zobaczyć?

CAPTCHA to skrót od angielskich słów Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart, które, najprościej mówiąc, oznaczają sposób zautomatyzowanego testowania, odróżniający, działania ludzkie od tych, za które odpowiadają boty.

CAPTCHA przyjmuje wiele form – od graficznych, po tekstowe (np. proste działania matematyczne). Z pewnością nie raz mieliśmy do czynienia z oknem, w którym pojawiło się kilka zdjęć, a twoim zadaniem było wybranie spośród nich tych przestawiających np. koty lub przejścia dla pieszych. Czy było to łatwe zadanie? Cóż, często takie nie jest – nieczytelne napisy i niewyraźne zdjęcia to jedna z wad systemu CAPTCHA. Ma on jednak jedną dużą zaletę, a zarazem najważniejszy cel.

Przed czym chroni nas CAPTCHA?

Może się wydawać, że taki system jest tylko utrudnieniem dla użytkownika. Jednak obrazy i pozostałe materiały wyświetlane w ramach CAPTCHA są łatwe do odróżnienia dla człowieka, a dzięki takiej weryfikacji udostępniane dane są zabezpieczone przed wprowadzaniem zmian przez automaty. W ten sposób strony internetowe pozostają wolne od spamu, automatycznych komentarzy, pełnych reklam, a także kont zakładanych przez boty.

Skontaktuj się z nami

mbridge@mbridge.pl