Adres URL

Adres URL (ang. Uniform Resource Locator) to ujednolicony format adresowania w Internecie umożliwiający precyzyjne zlokalizowanie strony internetowej, dokumentu, obrazka czy innego pliku znajdującego się w sieci. Adres URL często kojarzony jest z adresami stron WWW, ale służy do lokalizowania wszelkich zasobów i składa się z kilku elementów będących sekwencją znaków określających, w którym konkretnie miejscu sieci znajduje się poszukiwany element.

Z czego składa się adres URL?

W skład adresu URL wchodzi kilka elementów, określających dokładne położenie w Internecie poszukiwanego zasobu. Najważniejszymi składnikami adresu URL są:

  • Protokół – określa, w jaki sposób przeglądarka komunikuje się z serwerem. Najbardziej popularną formą protokołu jest http oraz https, który jest bezpieczniejszy, ponieważ szyfruje przesyłane dane.
  • Domena – unikalna nazwa strony internetowej, na której znajduje się szukany zasób. Czasami przed domeną główną może znajdować się subdomena tworzona do uporządkowania treści w witrynie np. wydzielenia sklepu internetowego czy blogu.
  • Domena najwyższego poziomu – TLD np. com, org, pl.
  • Subfolder – ścieżka wskazująca na folder lub lokalizację pliku znajdującego się wewnątrz domeny.
  • Slug – dodatkowe informacje pomagające w identyfikacji konkretnych podstron.

Czym są przyjazne adresy URL?

Przyjazne strony URL to takie, które są krótkie i czytelne, dzięki czemu zarówno wyszukiwarki jak i użytkownicy są w stanie szybko określić ich zawartość oraz podstawową tematykę. Przyjazny adres URL jest precyzyjny, łatwy do zapamiętania, pozbawiony znaków polskich oraz specjalnych, składa się z małych lier i zawiera łączniki oddzielające poszczególne słowa.

Skontaktuj się z nami

mbridge@mbridge.pl