Social commerce – co to jest? Social shopping w branży e-commerce

Zdarzyło Ci się kiedyś kupić coś przez Facebooka lub inną platformę społecznościową? Jeśli nie, to możliwe, że niedługo będziesz mieć ku temu okazję, a to za sprawą rozwoju social commerce, które w Polsce zyskuje coraz większą popularność. Czym właściwie jest social commerce i jak wspiera sprzedaż w sieci? Wyjaśnijmy to!

Chcesz sprzedawać na platformach społecznościowych?

Social commerce – co to jest?

Social commerce to rodzaj działalności handlowej, w której proces sprzedaży odbywa się przez platformy społecznościowe. Kluczową cechą jest w tym przypadku możliwość dokonywania transakcji bezpośrednio na serwisach społecznościowych lub za pośrednictwem aplikacji, co sprawia, że zakupy stają się wygodniejsze dla użytkowników.

W przeciwieństwie do popularnych strategii marketingowych social commerce opiera się na aktywnym działaniu, a nie biernym oczekiwaniu na klientów. Kluczowym celem jest atrakcyjna prezentacja produktów oraz poszerzanie grupy odbiorców, co przyczynia się do zwiększenia sprzedaży oraz budowania więzi z klientami. 

Mimo że funkcja social commerce dopiero się rozwija, wykorzystanie jej już teraz może przynieść przedsiębiorstwom przewagę konkurencyjną w świecie e-commerce.

Jak wykorzystać social commerce w branży e-commerce?

Aby skutecznie wykorzystać social commerce w branży e-commerce, możesz wykorzystać kilka sposobów. Przykładowo:

   • Integracja platform społecznościowych z e-commerce – firmy mogą wykorzystać funkcje zakupowe na platformach społecznościowych, takich jak Instagram Shopping czy Facebook Marketplace, aby umożliwić klientom zakupy bezpośrednio z postów i reklam na tych platformach.

   • Recenzje i rekomendacje – użytkownicy mogą dzielić się swoimi opiniami na temat produktów i usług, co pomaga innym klientom w podejmowaniu decyzji zakupowych. Firmy często wykorzystują te opinie do budowania zaufania i zwiększania sprzedaży, o czym pisaliśmy szerzej w tekście „E-commerce opinie: o czym warto pamiętać?„.

   • Personalizacja i rekomendacje produktów – algorytmy oparte na danych analizują aktywność użytkowników na platformach społecznościowych, aby zaproponować im spersonalizowane rekomendacje produktów, które mogą ich zainteresować.

   • Współpraca z influencerami – Influencerzy współpracują z markami, aby promować ich produkty w swoich postach i relacjach na platformach społecznościowych. Taka współpraca przyczynia się do zwiększenia świadomości marki i sprzedaży.

   • Transmisje na żywo – firmy mogą organizować transmisje na żywo na platformach społecznościowych, podczas których prezentują swoje produkty i odpowiadają na pytania klientów na żywo. Ta strategia była szczególnie popularna kilka lat temu.

  Na jakich platformach sprzedawać?

  Na różnych platformach społecznościowych, mechanizmy social commerce mogą różnić się od siebie, ale zazwyczaj obejmują funkcje e-commerce, które umożliwiają użytkownikom przeglądanie, wyszukiwanie i kupowanie produktów bez konieczności opuszczania platformy społecznościowej. Jak to dokładnie wygląda na poszczególnych z nich?

    1. Instagram Shopping – Instagram pozwala firmom prezentować i sprzedawać swoje produkty bezpośrednio na platformie. Funkcja Instagram Shopping umożliwia oznaczanie produktów w postach i relacjach, kierując użytkowników do dedykowanych stron produktów, gdzie mogą dokonać zakupu.

    1. Facebook Shops – to funkcja dostępna na platformie Facebook, umożliwiająca firmom wyświetlanie i sprzedaż produktów bezpośrednio na tej platformie. Proces uruchomienia sklepu jest podobny do Instagram Shopping i obejmuje integrację z platformami e-commerce, jak np. Shopify czy BigCommerce.

    1. TikTok Shop – to nowa funkcja social commerce na platformie TikTok, która udostępnia użytkownikom przeglądanie i zakup produktów bezpośrednio w aplikacji. Dzięki dynamicznej i angażującej komunikacji, TikTok Shop pomaga firmom zwiększyć sprzedaż poprzez przyciąganie uwagi użytkowników,

    1. Pinterest – Pinterest zapewnia z kolei firmom możliwość tworzenia przypinek (pinów) z produktami, które użytkownicy mogą przeglądać i kupować bezpośrednio na platformie.

    1. Snapchat – oferuje dynamiczne reklamy i soczewki zakupowe AR, które umożliwiają firmom prezentację produktów i zachęcanie użytkowników do zakupów bezpośrednio w aplikacji.

   Jak wybrać odpowiednie social media do sprzedaży? Każda z tych platform oferuje unikalne możliwości promocji i sprzedaży produktów, dlatego warto dostosować wybór platformy do indywidualnych potrzeb i strategii marketingowej firmy. Powinien on wynikać przede wszystkim z analizy obecności grupy docelowej. Jeśli kierujesz przekaz do nastolatków, to Facebook niekoniecznie będzie więc dobrym wyborem. Zdecydowanie łatwiej trafisz do nich na TikToku. 

   Jakie są zalety social commerce?

   Social commerce umożliwia użytkownikom dokonywanie zakupów w sposób szybki i wygodny. Dzięki przechowywaniu danych płatności lub adresu w bazie platformy społecznościowej proces zakupowy ogranicza się zazwyczaj do kilku kliknięć, co eliminuje potrzebę wielokrotnego wprowadzania tych informacji. 

   Ponadto social commerce umożliwia sprzedawcom eksplorację nowych rynków w sposób szybki i efektywny. Dzięki łatwości, z jaką można dotrzeć do nowych klientów na platformach społecznościowych, firmy mogą skutecznie badać nowe segmenty rynku i rozszerzać swoje działania na nowe obszary geograficzne, co przyczynia się do wzrostu przychodów.

   Aby dowiedzieć się więcej o możliwościach ekspansji na nowe rynki, przeczytaj nasz tekst: rynek zbytu – co to jest?

   Z pewnością warto też wspomnieć, że social commerce stanowi dodatkowy kanał sprzedaży, który umożliwia dotarcie do klientów korzystających z aplikacji społecznościowych.

   Podsumowując, social commerce i social shopping to innowacyjne podejście do e-commerce. Wykorzystuje potencjał mediów społecznościowych do zwiększenia zaangażowania klientów i sprzedaży online. Choć social commerce w Polsce dopiero się rozwija, to warto rozważyć ten sposób sprzedaży już teraz, aby wyprzedzić konkurencję.

   W kontekście social commerce warto poszerzyć swoją wiedzę również o reklamy w social mediach.

   Udostępnij:

   Szukasz wsparcia w digital marketingu? Porozmawiajmy!
   Możemy Ci pomóc w zakresie digital marketingu?

   Porozmawiajmy!