Dynamic pricing – co to jest model cen dynamicznych? Zastosowanie w e-commerce

Rynek e-commerce nieustanne się rozwija, a dostosowywanie cen staje się nieodłącznym elementem strategii handlowej każdej firmy. W końcu niezależnie od branży, czy produktu, cena często stanowi główny czynnik, który wpływa na decyzję o zakupie. Większość internautów przed zakupem sprawdza, gdzie jest najtaniej, co dana firma oferuje w określonej cenie i czego mogą się spodziewać po zakupie. W tej dynamicznej rzeczywistości narzędziem, które zdobywa coraz większą popularność i pozwala na efektywne zarządzanie cenami, jest dynamic pricing. Na czym polega i kto na nim skorzysta?

Czym jest model cen dynamicznych?

Model cen dynamicznych to strategia cenowa, która polega na dostosowywaniu cen produktów w czasie rzeczywistym do aktualnych wymagań rynkowych. Wpływ na cenę mają więc różne czynniki: popyt, podaż, konkurencja, sezonowość, czy dostępność. Są one ustalane na podstawie algorytmu Machine Learning, zmieniają się więc automatycznie po analizie wszystkich wymienionych wyżej czynników. Zdecydowanie częściej ceny dynamicznie dotyczą usług aniżeli produktów, co możemy zauważyć w przypadku linii lotniczych. 

Jak to działa w praktyce? Wystarczy przytoczyć przykład Booking.com bądź innych systemów rezerwacyjnych. Możesz zauważyć, że latem, a zwłaszcza w okresie wakacyjny, ceny noclegów są droższe niż zimą. Co więcej, koszt rezerwacji apartamentów może być wyższy w wybrane dni z uwagi na wydarzenia, które się wówczas odbywają, np. koncert światowej gwiazdy czy ważny mecz. Ciekawy przykład stanowi też Uber. Uzależnia on proponowaną cenę przejazdu od naładowania baterii w telefonie. 

Dynamic pricing – zastosowanie w e-commerce

Jak można się domyślić, strategię dynamic pricing stosuje się głównie w internecie. E-commerce jest wręcz idealnym środowiskiem do wdrożenia modelu cen dynamicznych ze względu na łatwą dostępność danych i dużą konkurencję. Jakie korzyści biznesom online przynosi?

  • Optymalizacja marży – poprzez monitorowanie zmian w popycie i konkurencji, firmy mogą dostosowywać ceny w czasie rzeczywistym w celu maksymalizacji swoich marż. Na przykład, w momencie gdy popyt na dany produkt rośnie, firma podnosi jego cenę, aby zwiększyć swoje zyski.
  • Konkurencyjność cenowa – dzięki modelowi cen dynamicznych, firmy śledzą ceny oferowane przez konkurencję i dostosowują je w taki sposób, aby pozostać konkurencyjnymi. Możliwość szybkiej reakcji na zmiany cen konkurencji pozwala firmom utrzymać swoją pozycję na rynku.
  • Personalizacja cen – dynamiczne ceny pozwalają również na personalizację cen w zależności od preferencji i historii zakupów klienta. Zdarza się, że firmy wykorzystują dane o zachowaniach zakupowych klientów, aby dostosować ceny do ich indywidualnych potrzeb i preferencji. To działanie zwiększa lojalność klientów i wartość ich koszyków zakupowych.
  • Wyprzedaże i promocje – model cen dynamicznych umożliwia firmom szybkie wprowadzanie wyprzedaży i promocji w celu zwiększenia sprzedaży w wybranych okresach. Poprzez obniżanie cen w czasie niskiego popytu lub w sezonach wyprzedaży, firmy mogą skutecznie przyciągać klientów i generować większe przychody.

Prowadzenie biznesu w formie, jaką jest e-commerce, kryje za sobą niezliczoną listę elementów, które mogą zadecydować o jego sukcesie lub porażce. Niewątpliwe jednym z nich jest cena! Modyfikowanie jej wysokości jest dostępne wraz z rozwojem technologii w firmie. Cena zawsze była, jest i (z dużą pewnością) będzie kluczowym elementem w decyzji zakupowej klienta, ale trzeba pamiętać, że nie jest jedynym takim czynnikiem.

Dynamic pricing jest elementem strategii całego sklepu, która może mieć ogromny wpływ na dalszą realizację planu biznesowego i jego rozwój. Jest to ciekawe rozwiązanie, ale koniecznie trzeba mieć na uwadze, aby było ono dostosowane do naszego klienta.

Piotr Grabarczyk, Digital Strategist, Team Leader

Wyzwania związane z dynamicznymi cenami

Choć model cen dynamicznych przynosi wiele korzyści, to niesie ze sobą również pewne wyzwania. Jedną z głównych obaw związanych z dynamicznymi cenami jest ryzyko, że klienci mogą poczuć się oszukani lub w jakiś sposób pokrzywdzeni, jeśli ceny będą zbyt często i gwałtownie zmieniane. Ponadto zdarza się, że dynamiczne ceny prowadzą do rywalizacji między konkurentami, co może skutkować wojną cenową. 

Jak zaimplementować dynamic pricing w e-commerce?

Implementacja dynamicznych cen w e-commerce wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi i strategii, aby skutecznie dostosowywać ceny produktów do zmieniających się warunków rynkowych. Jak zrobić to prawidłowo?

  1. Pierwszym krokiem jest zebranie i analiza danych dotyczących rynku, konkurencji, popytu i innych czynników wpływających na ceny. W tym celu warto korzystać z różnych narzędzi analitycznych (mogą się tutaj przydać popularne narzędzia SEO do analizy konkurencji) oraz monitorować zachowania klientów i trendy rynkowe.
  2. Następnie należy zidentyfikować kluczowe czynniki wpływające na ceny, takie jak popyt, podaż, sezonowość, konkurencja, koszty produkcji czy marża zysku. Na podstawie tych czynników można opracować algorytmy i strategie ustalania dynamicznych cen.
  3. Istnieje wiele narzędzi i platform do dynamic pricing, które oferują zaawansowane funkcje analizy danych i automatyzacji procesu dostosowywania cen. Przy wyborze narzędzia warto zwrócić uwagę na jego funkcjonalność, elastyczność i zgodność z potrzebami działalności e-commerce.
  4. Po wyborze narzędzia należy je skonfigurować zgodnie z wymaganiami i preferencjami firmy. Następnie warto przeprowadzić testy, aby upewnić się, że dynamiczne ceny są dostosowywane poprawnie i efektywnie zgodnie z ustalonymi algorytmami i strategiami.
  5. Implementacja dynamicznych cen to proces ciągły, który wymaga ciągłego monitorowania i optymalizacji. Warto regularnie analizować wyniki, reakcje klientów oraz skuteczność strategii i dostosowywać je w razie potrzeby, aby osiągnąć optymalne rezultaty.

Czy warto wdrożyć ceny dynamiczne?

Dynamic pricing stanowi nowoczesne podejście do strategii cenowych, które rewolucjonizuje e-commerce, umożliwiając firmom szybkie reagowanie na zmieniające się warunki rynkowe i optymalizację ich wyników finansowych. Pomimo pewnych wyzwań związanych z implementacją, dynamiczne ceny oferują wiele korzyści, które przekładają się na wzrost sprzedaży, a także zysków dla firm działających w branży e-commerce.

Udostępnij:

Szukasz wsparcia w digital marketingu? Porozmawiajmy!
Możemy Ci pomóc w zakresie digital marketingu?

Porozmawiajmy!