Wirtualna opera, kominek online i Gordon Ramsay, czyli jak spędzić Święta i zimowe wieczory?

Święta w tym roku będą nieco inne. Podobnie zresztą jak cały zimowy sezon. Siłą rzeczy mamy do dyspozycji mniej tradycyjnych rozrywek, ale to nie znaczy, że nie możemy spędzić tego czasu w wyjątkowy sposób. Przygotowaliśmy kilka nieszablonowych pomysłów, które – mamy nadzieję – pomogą Ci poczuć świąteczną atmosferę i sprawdzą się w chłodne wieczory. Koniecznie sprawdź 3 ostatnie propozycje, bo może to właśnie dzięki nim przywrócimy magię tych Świąt.

#1 Moniuszko w salonie, Ofelia w jadalni

Jest coś wyjątkowego w wieczorze spędzonym w teatrze, ale niestety większość z nich obecnie zamknięto. A gdyby tak w wybrane popołudnie zrezygnować z Netflixa i przenieść teatr lub operę do własnego salonu? Oczywiście, rezygnując wtedy również z wygodnej kanapy i zachowując się tak, jakby kupione bilety czekały na nas na półce. Co mamy na myśli? Dwa fotele ustawione przed telewizorem, eleganckie ubrania (obowiązuje wieczorowy dress-code!) i może… lampka Prosecco?

Wystarczy zmienić perspektywę, by zmienić wieczór. A jeśli zastanawiasz się, co będzie wystawiać dziś Twoja domowa scena, to zajrzyj na stronę Teatr Wielki: Opera Narodowa. W ramach platformy VOD udostępniono prawie 50 darmowych spektakli, oper, sztuk baletowych i koncertów w trybie live lub na żądanie. Jest z czego wybierać, więc to nie musi być Twój jedyny wieczór w teatrze.

“Ofelia” J. F. Wojciechowskiego – Teatr Wielki w Poznaniu

#2 Święta z Gordonem Ramsayem i Alicią Keys

Na początku pandemii wiele osób planowało przeznaczyć czas lockdownu na osobisty rozwój, ukończenie kilku kursów czy powrót do odłożonych na dno szuflady pasji. Ale szybko przenieśliśmy biura do domów, kompletnie zmienił się plan dnia, piętrzyły się zmartwienia i niełatwo było odnaleźć się w nowej rzeczywistości. I absolutnie nie powinniśmy się obwiniać za niezrealizowane postanowienia, ale świąteczne wieczory to dobry czas, by zrobić coś dla siebie. A skoro spotykamy się online z rodziną i przyjaciółmi, to może warto spotkać się także z Gordonem Ramsayem, Anną Leibovitz lub Neilem Gaimanem?

Masterclass.com to serwis learningowy, który różni się od pozostałych przede wszystkim tutorami prowadzącymi zajęcia. Możemy tam uczyć się m.in. gry na gitarze z Carlosem Santaną, sztuki filmowej z Davidem Lynchem, szachowych otwarć z Garrym Kasparovem czy śpiewu z Alicią Keys. Potężna liczba znanych nazwisk, które zasłużenie stały się popularne! I choć dostęp do platformy jest droższy w porównaniu z innymi serwisami learningowymi, to często pojawią się atrakcyjne promocje, jak np. 2 konta w cenie 1.

Na YouTubie Masterclass.com dostępne są również darmowe live’y, podczas których znane nazwiska odpowiadają na pytania – TUTAJ.

‘Tis The Season | MasterClass

#3 Zwiedzanie Luwru

A może na Twojej świątecznej liście od dawna widnieje Paryż? Podróż do Francji może być obecnie nieco trudniejsza do zrealizowania, ale nasza Copywriterka Joanna Żelazińska tworzy podcast Przed Obrazem, w którym oprowadza po najsłynniejszych muzeach. Na ten moment dostępne są dwa sezony, w których możesz zwiedzić Luwr i Musée d’Orsay, zatrzymując się przy najważniejszych dziełach i poznając ich historię. Tak jak obiecuje Asia, to w pełni wirtualna wycieczka, która nie jest ani długa, ani tym bardziej nudna. A jeśli wolisz nie tylko słuchać, ale również oglądać, to na blogu znajdują się omawiane obrazy i dodatkowe materiały.

Przed Obrazem jest dostępny również na Spotify, Apple Podcast i innych popularnych serwisach podcastowych, a w związku z nadchodzącymi Świętami Asia wypuściła specjalny odcinek, w którym zabiera nas do domu towarowego Le Bon Marche i analizuje obraz Felixa Vallottona, aby odpowiedzieć na bardzo ważne pytanie – od kiedy i dlaczego dajemy sobie prezenty w Święta.

Spotify Apple PodcastGoogle Podcast

#4 Wyprawa do Śródziemia jeszcze przed deserem

Wieczory z planszówkami to dość popularna świąteczna rozrywka, ale skoro mamy trochę więcej czasu, to może tym razem warto wybrać planszówkę przez wielkie P? Mówimy tu o rozgrywce, która trwa co najmniej 60 minut, wciąga w swoją fabułę i wymaga albo dobrej strategii, albo rozsądnej współpracy pomiędzy graczami. Rozbudowane planszówki mogą na początku wydawać się dość skomplikowane, ale uzależniają bardzo szybko, a my mamy kilka propozycji na start:

Władca Pierścieni. Podróże przez Śródziemie – przygodowa gra fantasy, która zabiera nas do świata wykreowanego przez J.R.R. Tolkiena. Podczas rozgrywki konieczna jest aplikacja na smartfony, co udowadnia, że to naprawdę dobrze przemyślany tytuł. Aby lepiej poczuć jego klimat, proponujemy przed grą upiec elficke lembasy.

Posiadłość Szaleństwa – jeśli wspomnieć „Opowieść Wigilijną”, to Święta mają sporo wspólnego z duchami, a ta gra doskonale wpasowuje się w tę atmosferę. Kooperacyjna rozgrywka, mnóstwo tajemnic, elementy grozy, wciągająca fabuła, a jedno podejście do tego tytułu może zająć nawet 180 minut.

Robinson Crusoe. Przygoda na Przeklętej Wyspie – idealny sposób, by w chłodny wieczór poczuć tropikalne słońce, a przy okazji wrócić do czasów dzieciństwa, gdy „Przygody Robinsona Crusoe” były obowiązkową lekturą. To klasyczna gra przygodowa ze skarbem w tle, którą można rozegrać według kilku ciekawych scenariuszy. Dobry wybór na start!

   

#5 Filmowe seanse w starym kinie

Trudno wyobrazić sobie Święta bez Kevina, ale w tym roku proponujemy coś spoza listy must-see. Oczywiście w ciepłych skarpetkach, pod kocem i z kubkiem gorącej czekolady. Filmowe klasyki, stare produkcje i mniej popularne tytuły to zupełnie inne wrażenia niż w przypadku nowych, kinowych propozycji. A tak się składa, że również przygotowaliśmy krótką listę:

„Opowieść wigilijna” (1938) – historia, która łączy się ze Świętami tak nierozerwalnie, jak choinka i jemioła. Powstało wiele wersji, w tym m.in. animacja z dubbingiem Jima Carreya, popularna ekranizacja z Patrickiem Stewartem (1999) czy „Opowieść wigilijna Muppetów”, ale to właśnie wersja z 1938 roku zapoczątkowała filmową karierę Ebenezera Scrooge’a. Niestety czarno-biały film jest dostępny jedynie do wypożyczenia na Amazonie i nie ma go jeszcze na polskiej platformie Prime Video. Mamy jednak nadzieję, że szybko się tam pojawi.

„Cud na 34. ulicy” (1947) – kolejny klasyk, a jednocześnie opowieść, która przypomina o tym, że warto wierzyć w magię Świąt. Tę pełną ciepła historię o Świętym Mikołaju z centrum handlowego możesz wypożyczyć na YouTube.

„Dziadek do orzechów” (1986) – historia, o której usłyszał cały świat głównie za sprawą baletu Czajkowskiego. Na warsztat wielokrotnie brali ją filmowcy, ale jedną z najciekawszych wersji jest chyba „Nutcracker: The Motion Picture” z 1986 roku. To zrobiony z dużym rozmachem musical, który także możesz wypożyczyć na YouTube.

„Sklep na rogu” (1940) – znany także jako „Sklep za rogiem” opowiada o dwójce pracowników sklepu z pamiątkami. Klara i Alfred nie darzą się na co dzień sympatią, ale nieświadomie wymieniają między sobą miłosne wiadomości. Film online jest dostępny tylko na Amazonie, ale na Allegro można znaleźć go w wersji płytowej.

„To wspaniałe życie” (1946) – film o George’u Bailey’u, którego największym marzeniem jest to, aby nigdy się nie urodził. Zesłany na ziemię anioł pokazuje mu jednak, jak wyglądałby świat bez niego, a wszystko dzieje się oczywiście tuż przed Świętami. Film również jest dostępny tylko na Amazonie, ale znów z pomocą przychodzi Allegro, które oferuje sporo świątecznych wydań tego tytułu.

Miracle on 34th Street (1947) Trailer #1 | Movieclips Classic Trailers

#6 Świąteczne opowieści grozy

Wyobraź sobie, że przenosisz się do wiktoriańskiej Anglii. Po wigilijnej kolacji wszyscy zasiadają przy kominku, obok wysokiej i rozłożystej choinki. Gdzieś w tle skrzypi stara, drewniana podłoga, a za oknem pada gęsty śnieg. Jest już późny wieczór, część świec powoli dogasa, gdy ktoś zaczyna snuć historie o duchach. Masz ochotę poznać kilka z nich? „Wigilia pełna duchów” to książka, która nawiązuje do tradycji opowiadania takich historii w czasie Świąt, więc jeśli lubisz spędzać wolny czas z literaturą, to właśnie ten tytuł może być dobrym wyborem. Ostrzegamy jednak przed odgłosem skrzypiącej podłogi…

A jeśli zamiast strasznych historii, wolisz opowiadania kryminalne, to „Cicha noc” powinna Cię zadowolić – podobnie, jak każdego fana literackiego suspensu.

#7 Netflix

Czy w zestawieniu pomysłów na spędzanie Świąt i zimowych wieczorów mogło zabraknąć Netflixa? Oczywiście, że nie, ale i w tym przypadku chcielibyśmy zaproponować coś innego niż najpopularniejsze produkcje z TOP10.

„Świąteczne filmy naszej młodości” to serialowy minidokument, który bierze na warsztat… świąteczne filmy naszej młodości. Jak na razie dostępne są dwa odcinki, w których Netflix odkrywa sekrety kultowych hitów filmowych – „Elfa” i „Miasteczka Halloween”. Zapowiada się nieźle!

„Klaus” i „Ekspres polarny” to natomiast animowane filmy, które spodobają się nie tylko najmłodszym. Pierwszy to opowieść o dawaniu radości, drugi przywraca wiarę w ducha Świąt. Oba wzruszają, wywołują uśmiech i niosą bardzo ciepłe przesłanie, więc po prostu trzeba je obejrzeć. To dokładnie takie produkcje, jakich potrzebujemy w Święta! A niżej trailer “Klausa”:

Klaus | Official Trailer | Netflix

#8 Jarmark Bożonarodzeniowy

Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy to jeden z najpopularniejszych świątecznych jarmarków w Polsce, ale w tym roku trudno wybrać się tam bez przeszkód. Jednak nic straconego, bo możesz odwiedzić go również online. Wirtualny Jarmark Bożonarodzeniowy jest otwarty od 20 listopada aż do końca grudnia, a organizatorzy udostępnili mapę z kilkudziesięcioma domkami, sklepikami i kramami. Wystarczy przygotować piernikową kawę, włączyć na stronie muzykę i zachwycać się lokalnymi produktami oraz rękodziełem.

#9 #NieZachowujDystansu

Ten hashtag brzmi dość zaskakująco, ale właśnie teraz jest jak najbardziej aktualny. #NieZachowujDystansu to świąteczna kampania Powiślańskiej Fundacji Społecznej, która podkreśla wagę izolacji, ale jednocześnie pokazuje, że dystans społeczny nie musi oznaczać dystansu emocjonalnego.

I może właśnie to jest najlepszym pomysłem na spędzenie świąteczno-zimowych wieczorów? To, czyli pomoc tym, którzy tego najbardziej potrzebują. Fundacja koncentruje się na dzieciach z ubogich rodzin, ale my również możemy zrobić wiele dobrego. Uśmiechnij się dziś do samotnego sąsiada, którego codziennie mijasz na ulicy. Być może w jego oczach także zobaczysz uśmiech? Wyjmij wreszcie z szafy te ubrania, które są w dobrym stanie, ale w których od dawna nie chodzisz, i wyślij do odpowiedniego ośrodka. To może być najlepszy prezent dla kogoś, kto marznie w zimowe wieczory. Wesprzyj finansowo dowolną akcję charytatywną. Czasem czyjeś największe marzenie kosztuje tylko chwilę naszego czasu.

Możliwości jest naprawdę mnóstwo, a to właśnie pomaganie sprawia, że razem możemy przywrócić magię tych Świąt.

Więcej o samej akcji na stronie Fundacji i Nowy Marketing.

#10 Szary Ekran

W świąteczne wieczory nie zapominajmy przede wszystkim o najbliższych. A szczególnie o tych, z którymi mieszkamy. Zanim skontaktujemy się online ze światem, spędźmy trochę czasu z tymi, którzy są tuż obok. Warto wtedy choć na chwilę odłożyć telefon.

Wiemy jednak, że trudno dziś pozwolić sobie na bycie offline. Dlatego z pomocą przychodzi Szary Ekran – akcja, która zachęca do tego, by choć na chwilę „usunąć” kolory ze swojego smartfona. Po co? Aby widzieć kolory Świąt w rzeczywistości.

Szary Ekran to świetna inicjatywa nie tylko na Święta – jeśli w tym trudnym czasie połączenia online są dla Ciebie jedyną, możliwą formą kontaktu to gorąco zachęcamy, by łączyć się w ten sposób z najbliższymi. Ale może kiedyś w przyszłości warto rozważyć małą przerwę od absorbujących treści i syndromu FOMO?

Jak włączyć szary ekran w swoim telefonie?

#11 Kominek

A jeśli już mowa o spędzaniu czasu z najbliższymi, to Netflix przygotował kominek w 4K. Wystarczy włączyć na ekranie, a obiecujemy, że wigilijna kolacja zamieni się w długie rozmowy.

Życzymy Ci cudownych Świąt! Mamy nadzieję, że naprawdę będą magiczne.

 

Skontaktuj się z nami

mbridge@mbridge.pl

Udostępnij:

Możemy Ci pomóc w zakresie digital marketingu?

Porozmawiajmy!