Buy now, pay later — czym jest? Jak pomaga w e–commerce?

Buy now, pay later (BNPL) to stosunkowo nowe zjawisko, które pozwala konsumentom odraczać płatność za dokonywane zakupy. BNPL napędza sprzedaż, ale nie jest wolne od wad. Przeczytaj artykuł i sprawdź, na czym polega mechanizm działania buy now, pay later. Poznaj też jego zalety i dowiedz się, dlaczego BNPL może być przydatne w e–commerce

Czym jest buy now, pay later (BNPL)? Na czym polega jego popularność?

Buy now, pay later (BNPL) można przetłumaczyć jako „kup teraz, zapłać później”. Zakupy z odroczoną płatnością zyskały szczególną popularność w okresie pandemii oraz gwałtownego wzrostu inflacji, która nastąpiła w wyniku zmian polityczno–gospodarczych. Obecnie światowy trend jest mocno reprezentowany na polskim gruncie, chociaż liderami w BNPL są Australia i kraje skandynawskie. 

W Stanach Zjednoczonych BNPL działa także w sektorze FMCG – takie rozwiązanie proponuje m.in. sklep wielobranżowy Walmart. Jednak odroczoną płatność wykorzystuje się przede wszystkim nie do zakupów spożywczych, ale przede wszystkim w branży dodatków do domu, zoologicznej czy RTV/AGD. Na polskim rynku prężnie działają operatorzy BNPL tacy jak: PayPo, Twisto, Allegro Pay, Mokka, Revolut oraz szwedzka Klarna.

Mechanizm działania buy now, pay later

Największą popularnością BNPL cieszy się wśród osób, które posiadają odpowiednie fundusze (np. wiedzą, że za kilka dni na ich konto wpłynie pensja), ale chcą kupić dany przedmiot już teraz. BNPL sprawdza się szczególnie w przypadku rzeczy z ograniczoną, czasową dostępnością, m.in. edycji kolekcjonerskich, które są produkowane w limitowanych seriach. 

Konsument nie płaci za produkt bezpośrednio sklepowi (e–commerce), ale pośrednikowi – instytucji finansowej. Osoba kupująca ma zazwyczaj kilkadziesiąt dni na spłatę całości kwoty. Może również rozbić ją na kilka rat.  Specjaliści porównują buy now, pay later z jednej strony do używania karty kredytowej, a z drugiej do korzystania z kredytów udzielanych przez banki. Od pierwszej opcji BNPL różni brak lub mniejsza kwota dodatkowych opłat, natomiast przewagą nad wzięciem kredytu jest brak formalności (omijasz konieczność składania wniosków, nie narażasz się na odmowę itd.).

Podsumowując, mechanizm działania buy now, pay later wygląda następująco:

  • znajdujesz interesujący Cię przedmiot w sklepie internetowym;
  • po umieszczeniu go w koszyku uzupełniasz dane i wybierasz opcję BNPL;
  • produkt jest już Twój – otrzymujesz informację, za ile dni musisz dokonać płatności za pośrednictwem instytucji finansowej współpracującej ze sklepem;
  • po upływie 30–60 dni płacisz BLIK–iem bądź przelewem;
  • ewentualnie możesz rozłożyć spłatę kwoty na kilka rat lub spłacić zadłużenie, używając karty kredytowej.

Zalety i wady buy now, pay later (BNPL)

Zacznijmy od wad BNPL.

  • Podstawowym zastrzeżeniem, które finansiści wysuwają pod adresem BNPL jest jego wpływ na zdolność kredytową. Jeśli nie spłacisz pożyczki rozłożonej na raty, w całości lub w określonym przez operatora finansowego terminie, zostanie to odnotowane przez instytucje bankowe. W konsekwencji Twoja zdolność kredytowa może ulec zmniejszeniu i pojawią się kłopoty ze wzięciem kolejnego kredytu.
  • Dyskusyjne są także dość krótki czas na spłatę całej kwoty oraz limit wartości zakupów (w zależności od operatora nawet do 5000 złotych). Dla niektórych kupujących będzie to argument przeciwko skorzystaniu z BNPL.
  • Swobodne zakupy w interencie u osób skłonnych do zakupoholizmu mogą prowadzić do niekontrolowanego nabywania przedmiotów i – w naprawdę skrajnych sytuacjach – prowadzić do wpadnięcia w pętlę zadłużenia.

W większości przypadków zalety BNPL górują nad niedostatkami. Brak konieczności przelania całej kwoty od razu, błyskawiczne i wygodne działanie, możliwość rozłożenia płatności na raty, zero formalności (oprócz prostej weryfikacji) i brak dodatkowych opłat to najważniejsze z nich.

Dlaczego buy now, pay later jest przydatne w e–commerce?

Opcja skorzystania z odroczonej płatności ma pozytywny wpływ na sprzedaż. Konsumenci, którzy nie mogliby pozwolić sobie w danej chwili na zakupy z powodu braku środków i tak to zrobią, właśnie dzięki buy now, pay later. Możliwość przetestowania produktu przed wpłaceniem ostatecznej kwoty – zgodna z 14 – dniowym prawem zwrotu towaru ze sklepu internetowego – również działa kusząco na konsumentów. Co więcej, sklepy internetowe, które wdrażają takie rozwiązanie, już na starcie mają przewagę nad konkurencją, która objawia się wyższym wskaźnikiem konwersji.

Wiele osób traktuje BNPL jako ułatwienie i atrakcyjną opcję, która może zdecydować o dokonaniu zakupu. Warto, aby właściciele sklepów internetowych mieli świadomość, że każdy element, który wyróżnia dany e–commerce jest na wagę złota.

Dowiedz się także, jak rozwijać biznes wykorzystując do tego marketing mix.

Skontaktuj się z nami

mbridge@mbridge.pl

Udostępnij:

Szukasz wsparcia w digital marketingu? Porozmawiajmy!
Możemy Ci pomóc w zakresie digital marketingu?

Porozmawiajmy!