Sprawdź za darmo i bezpiecznie, czy dane w Twoim GA4 są zbierane poprawnie. Wypełnij formularz i odbierz dostęp do AutoAudytu GA4!
Pamięć cache
Pamięć podręczna (z ang. cache) to element hardware lub software przechowujący często używane dane, by zapewnić do nich jak najszybszy dostęp. Pierwotnie pamięć cache powstała w celu przyspieszenia komunikacji między procesorem a nośnikiem pamięci, obecnie dotyczy również obszaru Internetu. Pamięć podręczna przechowuje dane tymczasowo, umożliwiając w tym okresie programom i urządzeniom natychmiastowy odczyt, dlatego jest tak ważna zarówno dla procesorów czy dysków jak i aplikacji lub przeglądarek.
Pamięć podręczna procesora
Pamięć cache procesora usprawnia komunikację pomiędzy procesorem a pamięcią RAM, co ma bezpośredni wpływ na poprawę wydajności nie tylko urządzenia, ale także systemu operacyjnego i zainstalowanych programów. Ten rodzaj pamięci jest podzielony na kilka poziomów, z których pierwszy (L1) jest najmniejszy i najszybszy, a ostatni (L3) największy i najwolniejszy. Procesor najpierw wyszukuje dane na pierwszym poziomie, następnie przechodzi do kolejnych, a dopiero na końcu przeszukuje pamięć RAM oraz dysków.
Pamięć podręczna dysku twardego
Umożliwia natychmiastowy dostęp do znacznie wolniejszej pamięci masowej, co umożliwia szybsze posługiwanie się danymi czy programami zapisanymi na komputerze. Zazwyczaj pamięć cache dysku mieści się w granicach od 128 KB do 128 MB
Pamięć podręczna przeglądarki
Pamięć podręczna przeglądarki pozwala gromadzić dane z przeglądarki internetowej w pamięci urządzenia (np. laptopa, komputera, telefonu), dzięki czemu dane zgromadzone w pamięci podręcznej nie muszą być ponownie pobierane z serwera, co znacznie skraca czas otwierania strony WWW.