DNS
DNS to system, który ułatwia funkcjonowanie każdego z użytkowników sieci – również twoje! Aby dostać się na wybraną stronę internetową, nie musisz wpisywać w wyszukiwarkę skomplikowanego ciągu cyfr adresu IP. DNS tłumaczy na niego każdy zapisany przez ciebie adres URL, a po nawiązaniu połączenia z serwerem przenosi cię na wybraną witrynę. Z systemu DNS korzystają nie tylko poszczególne strony internetowe, ale też poczty e-mail i inne usługi korzystające z domen.
DNS – co to takiego? Jak działa?
DNS, inaczej System Nazw Domenowych (ang. Domain Name System), to system, który przekłada nazwy adresów domenowych na adresy IP. W praktyce oznacza to, że zamiast skomplikowanego ciągu cyfr w pole wyszukiwania możesz wpisać prosty adres URL, na przykład www.mbridge.pl. Dzięki DNS korzystanie z Internetu staje się o wiele prostsze i wygodniejsze – żeby wejść na ulubioną stronę, nie potrzebujesz zapamiętywać jej adresu IP.
Kto odpowiada za system DNS?
System DNS jest systemem organizacyjnym, który kontrolują dwie organizacje – ICANN (The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) i IANA (Internet Assigned Numbers Authority). Zajmują się ustalaniem ogólnych zasad przyznawania nazw domen i adresów IP. A czy to one odpowiadają za rejestrację i sprzedaż domen? Nie, bowiem tym zajmują się operatorzy rozszerzeń, które obowiązują w danym państwie. W Polsce należą do nich rozszerzenia takie jak .pl czy .com.pl – nadzór nad nimi sprawuje NASK, czyli Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa.