Backlog

Choć w języku angielskim backlog oznacza zaległości, w praktyce jest to system, który został stworzony po to, by takich zaległości nie było. Backlog można opisać jako system zadań, mających na celu usystematyzowanie i ułatwienie procesów związanych z pracą nad konkretnym produktem. Nie należy mylić go z listą zadań, bo oprócz nich w backlogu zawarte są również błędy, różnego rodzaju usprawnienia i zadania techniczne — wszystko, co może mieć wpływ na cel prac zespołu programistycznego. 

Backlog produktu – co to takiego?

Praca nad złożonymi projektami wymaga zaangażowania zespołu osób i sprawnej komunikacji między nimi. Backlog to system, który powstał po to, by ją usprawnić i zebrać w jednym miejscu wszystkie potrzebne informacje. Backlog produktu to nic innego, jak wynikająca z ustalonego wcześniej harmonogramu lista prac i zagadnień, skierowana do zespołu programistycznego. System umożliwia śledzenie pracy pozostałych i kontrolę etapów poszczególnych zagadnień. Dzięki temu programiści są w stanie reagować od razu, gdy dany zakres prac zostanie zakończony. 

Backlog nie jest sztywną formułą, a bardzo elastycznym systemem, w którym można na bieżąco modyfikować poszczególne zagadnienia. Często przyjmuje formę piramidy, w której najważniejsze rzeczy zajmują miejsce na szczycie, a w procesie prac stale wzbogacają się o nowe elementy. Nad backlogiem pieczę sprawuje Product Owner, który powinien regularnie weryfikować dane i wprowadzać aktualizacje. 

Backlog sprintu – czym różni się od backlogu produktu? 

Podczas gdy backlog produktu można opisać jako spis szczegółowych założeń projektu i jego głównych etapów,  backlog sprintu to wykaz zadań, które muszą zostać wykonane na jego poszczególnych etapach. 

Skontaktuj się z nami

mbridge@mbridge.pl